| MihaelaElla97 a întrebat:

Am venit cu o problema putin mai delicata. Am 15 ani si am 1.50. sunt complexata de chestia asta si nu stiu ce sa fac. Vreau sa mai cresc macar 10 cm. Imi fac griji pentru ca si parinti mei sunt mici de statura. Imi puteti da un sfat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poarta tocuri inalte asta e solutia fetelor scunde.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, mostenim de la parinti si inaltimea!
Posibil sa mai cresti un pic, cativa centimerii pana pe la 16-17 ani, dar nu cred ca mai mult de 2-5 centimetrii si nici nu exista vreun medicament care sa te ajute la crestere.

| CuriousStuff a răspuns:

Nu trebuie sa fii deloc complexata de asta. Iti spun eu ca majoritatea baietilor prefera fete mai mici decat ei, asa ca nu ai cum sa dai gres. Si la varsta ta mai ai suficient timp sa cresti. Poti sa faci sporturi care includ sarituri si miscari care te fac sa te intinzi: Basket, Handball, Voley sau Inot sunt doar cateva. In rest nu te mai stresa. Daca ai avut cel putin bunici mai inalti ai sanse mari sa cresti si tu. Parintii mei au ambii in jur de 1.65 si eu am 1.87. Cica am avut bunici si strabunici inalti. happy

| Cherry94 a răspuns:

Buna, vei mai creste insa nu mult maxim 5 cm pana la 18 ani, poti incerca sa faci sport: inot si baschet. Altfel nu poti creste pentru ca e vorba de genele transmise de catre parinti.

| weirdfirefly00 a răspuns:

Pubertatea la fete e mai devreme ca la baieti, zic asta in sensul ca tu cam acum esti sau ai fost la varsta cresterii, nu te astepta sa mai cresti prea mult de acum, poate mai cresti cativa cm sau 10 cm sau poate nu mai cresti, orice e posibil. Dar ia in calcul si ca parintii tai sunt micuti. Nu e nimic aiurea la inaltimea ta, merge pentru o fata si daca esti simpatica si de treaba si ai grija de tine poti sa fii complet adorabila si sa arati bine. Cred ca cei care zic de baschet pentru crestere si etc vorbesc prostii, e genetic in mare chestia asta, desigur ca poate depinde si de alti factori dar destul de putin. Jucatorii de baschet daca ii vedeti voi inalti nu sunt asa pentru ca au jucat baschet, sunt acolo pentru ca sunt inalti de la mama natura si merge sa joace baschet mai bine. Sa fim seriosi. Nu vreti sa ii propuneti sa stea atarnata de bara 3 ore pe zi ca sa se lungeasca? Asa am mai auzit eu. Fi linistita si fi increzatoare in tine asa cum esti, fa si ceva sport, poate ajuta ce sa zic, te ajuta macar sa fii intr-o forma buna si e sanatos. Ai grija de tine.

| Interlopu_Piulita_1976 a răspuns:

Vezi daca ti-a placut pu la de mica?

| SakuraMiraiEdo a răspuns:

Daca parintii tai sunt mici de statura nici tu nu vei creste prea mult. Poti sa te apuci de sporturi, cum a spus si Cherry, dar nu cred ca asta te va ajuta prea mult. Si de ce sa fii complexata? Baietilor le plac fetele scunde smug Sunt dragute. Important e sa fii tu, sa te simti tu bine, nu trebuie sa fii complexata de asta.

| cuntchaser a răspuns:

Gena asta... e nasoala, nu?

| Anca_Lazar_1989 a răspuns:

Buna! Stii ca cele mai admirate feminine din lume sunt mici de inaltime? Inna (sigur iti place), Kylie Minogue, Eva Longoria, Shakira si sigur mai sunt si altele. Pentru o fata nu e asa o mare problema daca ai grija de tine si ai incredere in tine o sa fii la fel de draguta ca orice alta fata care tie iti pare mai frumoasa pentru ca e mai inalta. Poti incerca desigur sa faci sport chiar daca nu te ajuta sa te inalti o sa te ajute sa te dezvolti armonios.

| MihaelaElla97 explică:

Port tocuri dar uneori mai simt nevoia sa port si ceva cu talpa joasa dar nu pot pentru ca de fiecare data aud " vai da ce pitica esti"si chestii din astea. Ma simt foarte naspa.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru MihaelaElla97):

Inot, volei ceva, cu siguranta vei mai creste nu te lua dupa Cherry. Si am sa-ti spun un secret - multime de barbati sunt inebuniti dupa mignione, se spune -Esentele tari se tin in sticlute mici. Mii de femei de mica statura au facut istorie, chiar au schimbat lumea. Nu iti spune nimeni decat cu drag ca esti pitica, sunt destule de le-a uitat Dumnezeu masura. O femeie de statura medie are mai multe sanse decat o papaluga care nu-si gaseste pereche sau e cocosata ca nu incape in banca. Frica ta e neintemeiata.

| pisceslifE a răspuns:

Buna! As vrea sa fiu sincera cu tine:nu cred ca vei mai creste in inaltime decat cel mult 5 cm, dat fiind faptul ca tu ai in gena inatimea parintilor tai in proportie de 80%. Daca totusi vrei sa pari mai inalta te sfatuiesc fie sa porti tocuri(nu prea mari pentru ca se va uita lumea ciudat la tine), fie sa te imbraci cu articole vestimentare care iti pun fizicul in evidenta si te inalta(blugi cu talie inalta, topuri scurte) si, de asemenea poti incerca asa-zisele coafuri iluzioniste(hairstyle-uri care "te inalta")-cocuri rebele, cozi de cal ciufulite.Crede-ma:chiar functioneazawinking

| Adiandrei01 a răspuns:

Nu iti face griji, eu sunt baiat, am 15 ani si 1.77 m si sunt nebun dupa fetele scunde

| kingstar295 a răspuns:

Buna! De crescut mai cresti, asta facand parte din genetica. Sportul nu te ajuta sa cresti in inaltime! Asta incerc sa explic la toti, sportul este bun pentru organism, oase, musculatura.Nu te ajuta sa cresti! Daca cartilajele tale s-au inchis, in special la varstele de 18 ani la fete, nu o sa mai cresti.Insa tu trebuie sa intelegi ca prin sport nu te vei dezvolta din punct de vedere al inaltimii, ci din punct de vedere al sanatatii, al organismulul. Daca asta iti este genetica, atat cresti, dar iti repet, pana la 18 ani o sa mai cresti 5-6 cm, dar cu aproximatie, deoarece depinde de la persoana la persoana! Funda?