| mariaaaaa12345 a întrebat:

Buna,
Ar trebui sa ma ingrijorez daca am PDW crescut? Toate analizele la sange sunt bune, numai procentajul PDW este crescut: am 22.50% - valorile normale sunt intre 11-18%. Trombocitele, volumul trombocitar mediu, trombocitocritul si toate celelalte valori ale sangelui sunt normale.
Am programare pentru a discuta rezultatele insa mai devreme de lunea viitoare nu se poate. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Iosif_Ioana_2002 a răspuns:

Valorile PDW ridicate sunt înregistrate în sindroamele mieloproliferative, dar și în prezența anemiei megaloblastice și anemiei refractare. Acest lucru se datorează faptului că tromboza, adică sinteza trombocitelor noi, este asociată cu producerea de trombocite tinere, caracterizată printr-un volum mediu crescut (> MPV) comparativ cu cei vârstnici.
Un PDW ridicat indică o anumită discrepanță în dimensiunea plăcilor.
Adesea, rezultatele anormale necesită investigații suplimentare.

| IonelFely a răspuns (pentru Iosif_Ioana_2002):

Daca am PDW foarte mare, adica 38, 9 (valori normale 10-18) ce investigatii sa fac?
Dintre toate analizele acelea anuale doar PDW este crescut si VSH 1H este mic, adica 3 (valori normale 5-12).