| popamalia355 a întrebat:

Trebuie sa îmi fac probleme având in vedere ca la analizele de sânge Trombocitele (PLT) mi-au ieșit scăzute? 143( iar valorile normale sunt 150-450)? Ar fi risc de leucemie?
In schimb la globulelele roșii și cele albe mi-au ieșit valori normale.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Nu. nu trebuie sa-ti faci niciun fel de problema. Repeta analizele peste cateva sapamani, cel putin hemoleucograma iar daca trombocitele sunt tot scazute mergi la medicul de familie sa cautati impreuna cauza trombocitopeniei. Ar putea fi alimentara sau ceva banal, leucemie nu e.

| popamalia355 explică (pentru CuriousStuff):

Îți mulțumesc din suflet!

| Emmy125 a răspuns:

Nu. 143 nu e departe de 150. La diferențe mai mari ar trebui sa-ti faci griji.