| YLLL a întrebat:

As dori niste sfaturi in legatura cu tenul sensibil.Atunci cand ma fac cu fond de ten am un ten aproape perfect, doar ca am obrajii "zndrenturosi" de la comedoane. Stiti voi, punctele acelea albe si negre care se vad mai ales atunci cand ne intindem pielea. (obraji,barbie in special).Si in rest, mai am probleme cu petele rosii dar de alea nu cred ca pot sa scap avand tenul alb si sensibil. Cum as putea sa scap de punctele albe si negre fara sa le storc? O perioada lunga mi am infipt unghiile in ten si acum ma lupt sa scap de cicatrici, deci nu mai vreau sa imi ating tenul si oricum pe obraji sunt cam dificil de scos, fiind zona mai "moale" laughing. Cat despre igiena, chiar tin la ea, imi spal tenul zilnic, ma demachiez mereu, exfoliere, toate cele. Dar cu toate astea, nu sunt foarte multumita. As vrea ca tenul meu sa fie curat si fara fond de ten. Voi ce produse pentru imperfectiuni folosititi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu m-am documentat foarte mult pe tema asta, dar poti sa citesti aici : http://pasagera.ro/solutii-pentru-ameliorarea-rozaceei.html
Vad ca si acidul salicilic ( BHA) este recomandat pentru ameliorarea acestei afectiuni.

Vezi ca lotiunea micelara trebuie limpezita ( iti zic pentru ca multa lume se ia dupa recomandarea producatorului si nu o limpezeste cu apa astfel ramanand agentii de curatare pe fata lucru care iti poate bloca porii si favorizeaza aparitia punctelor albe/negre ), mie nu mi se pare suficienta lotiunea micelara ca si demachiant. Eu cand folosesc machiaj ( fond de ten, mascara si un fard neutru ) ma demachez cu lotiune demachianta, lotiune micelara ca sa ma asigur ca n-au mai ramas urme de machiaj si dupa folosesc gelul de curatare ca sa fiu sigura ca tenul ramane perfect curat.

N-am inteles ce tip de exfoliant este acela cu ceai verde, daca are particule abrazive nu-ti recomand sa-l aplici pe ten. Pielea care beneficiaza de scruburi este cea a calcaielor, a buzelor si zonele cu piele care se descuameaza. Scruburile abrazive pot irita tenul si distruge bariera naturala a pielii.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar cum procedezi este total gresit!
In primul rand, cand ai puncte negre si comedoane NU folosesti fond de ten sau pudra, pentru ca pur si simplu inabusesti porii si provoci formarea lor.
Roseata este semn de iritatie, deci, posibil ca fondul de ten sa le provoace de asemenea.
Pana nu vei intelege ca trebuie sa lasi tenul curat pentru o bucata lunga de vreme, fara pic de fond de ten si alte farduri, nu vor trece iritatiile, bubele si restul.

| YLLL explică (pentru Violleta2022):

Fondul de ten si rimelul imi sunt la ordinea zilei. chiar nu pot fara ele laughing. Mai ales ca sunt genul blonda, ochi albastri(sensibili), ten alb. sunt foarte stearsa.Acuma. ce sa zic, stiu fete care se machiaza zilnic si mult mai incarcat decat mine si au tenul perfect, nu stiu daca e de la asta doar ca, fiecare avem ten diferit ce i drept. O sa incerc totusi sa imi las tenul mai lejer. Multumesc pentru raspuns!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Despre ce pete rosii vorbesti, de cat timp le ai? Sigur nu e vorba de cuperoza? Cu ce iti exfoliezi tenul? Daca e vorba de scruburi poti sa te opresti acum, iti agresezi tenul cu ele. Demachiantul ar trebui sa aiba o formula foarte lejera care sa nu lase pelicula grasa pe ten dupa indepartarea lui si trebuie sa folosesti ca ultim pas dupa demachere un gel de dus.
Eu iti recomand demachiantele din gama Balea Med, le gasesti in DM si sunt bfoarte blande, curata eficient si nu iti simti tenul uscat dupa ce il usuci. Lotiunea costa cam 13 lei, iar gelul 10 lei.
https://media.meindm.at/......25_B_P.jpg

http://kremmania.hu/......schgel.png

Ca si tratament pentru punctele negre si albe poti sa folosesti exfolierea chimica cu BHA.

http://www.paulaschoice.ro/skin-perfecting-2-bha-lotion-exfoliant.html

http://www.paulaschoice.ro/......-30ml.html

Pe primul l-am avut si chiar te ajuta cu problemele tenului. ( puncte : negre, albe, de grasime etc. ) Este important sa-l introduci treptat in rutina tenului tau pentru a fi tolerat bine de ten. E posibil sa apara descuamarea tenului daca il aplici de la inceput zilnic pe ten. Aplica-l la inceput de doua ori pe saptamana, dupa de 3 ori si tot asa pana ajungi la aplicarea zilnica.

Acestea sunt beneficiile bha-ului :
- exfoliază celulele moarte de pe suprafața pielii și din interiorul porilor pentru ameliorarea porilor blocati si dilatati
- amelioreaza si previne aparitia punctelor albe, negre si de grasime
- indeparteaza excesul de sebum din pori si reduce numarul de pustule care se formeaza in mod normal pe ten
- imbunatateste aspectul pielii
- stimuleaza productia de colagen si amelioreaza ridurile fine
- amelioreaza petele si cicatricile post acnee, dupa cel putin 6 luni de folosire
- are efect anti-inflamator si antibacterian usor
- ingredientele aplicate pe un ten exfoliat zilnic patrund in piele mai usor si mai repede datorita indepartarii stratului superficial de celule moarte

| YLLL explică (pentru anonim_4396):

Nu e cuperoza..Sunt niste pete rosii specifice tenului alb. le am mai vazut si la alte persoane. Pur si simplu parca e mereu iritat, mai ales dupa dus. si am observat ca dupa ce ma bronzez putin nu mai am aceasta problema. Ca exfoliant, am ceva cu ceai verde, iar ca demachiant folosesc apa micelara de la Garnier pentru ten sensibil. Multumesc pentru sfaturi! Am tot auzit de produsele de la Paula s Choice, o sa citesc niste review uri.

| YLLL explică (pentru anonim_4396):

M am documentat mai bine si cred ca e cuperoza. credeam ca e altceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru YLLL):

Eu nu m-am documentat foarte mult pe tema asta, dar poti sa citesti aici : http://pasagera.ro/solutii-pentru-ameliorarea-rozaceei.html
Vad ca si acidul salicilic ( BHA) este recomandat pentru ameliorarea acestei afectiuni.

Vezi ca lotiunea micelara trebuie limpezita ( iti zic pentru ca multa lume se ia dupa recomandarea producatorului si nu o limpezeste cu apa astfel ramanand agentii de curatare pe fata lucru care iti poate bloca porii si favorizeaza aparitia punctelor albe/negre ), mie nu mi se pare suficienta lotiunea micelara ca si demachiant. Eu cand folosesc machiaj ( fond de ten, mascara si un fard neutru ) ma demachez cu lotiune demachianta, lotiune micelara ca sa ma asigur ca n-au mai ramas urme de machiaj si dupa folosesc gelul de curatare ca sa fiu sigura ca tenul ramane perfect curat.

N-am inteles ce tip de exfoliant este acela cu ceai verde, daca are particule abrazive nu-ti recomand sa-l aplici pe ten. Pielea care beneficiaza de scruburi este cea a calcaielor, a buzelor si zonele cu piele care se descuameaza. Scruburile abrazive pot irita tenul si distruge bariera naturala a pielii.

| Vinsieu a răspuns:

Folosind fond de ten, farduri, etc, abia iti infunzi porii si provoci aparitia comedoanelor. Iti trebuie un tratament la un salon.

| YLLL explică (pentru Vinsieu):

Stiu, dar nu pot sa ies fara fond de ten, mi se pare ca tenul meu arata inestetic avand pete rosii, culoare neuniforma. plus ca daca mi e putin frig petele se accentueaza.

| Vinsieu a răspuns (pentru YLLL):

Tocmai de aia sa mergi la cosmetica pentru tratament.

| YLLL explică (pentru Vinsieu):

Ok, multumesc!