| irix a întrebat:

As dori sa aflu de ce mi se albește degetul de la inelul de aur. Ca si cum mi se i-a pielea...ca-m asa ceva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Melatonina este pigmentul din piele care da culoarea. Celulele care secreta acest pigment sunt stimulate de lumina solara, in absenta luminii pigmentul nu mai este secretat si pielea devine palida.

| Zenithf a răspuns:

Sorry, am vrut sa scriu melanina, am incurcat denumirile sad

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

eu as lua in considerare urmatorii factori:

1. Sa nu fie prea stramt si din cauza aceasta sangele sa nu circule corect.

2. Sa nu ai vreun neam de alergie la aur (se mai intampla, dar rar)

3. Odata cu inelul ai putea sa faci un neam de stafilococ in zona respectiva si in functie de gravitate sa se manifeste diferit (exhuamare piele, inrosire zona, etc).

Oricum nenea dermatologul te poate rezolva cu un unguent pe acolo. Nu te trata de una singura.

| TataLeu a răspuns:

Posibil corpul nu este acomodat cu el. sa nu fie prea strans sau aurul nu este de o calitate superioara.