| Alice275 a întrebat:

Buna as dori si eu niste retete de cura de slabire dar fara chesti ciudate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| DanaQ a răspuns:

Daca vrei sa slabesti si sa te mentii, trebuie sa uiti de "diete sau "cura de slabire". Trebuie sa reduci din cantitatea de mancare la o masa, pentru inceput, de ex poti incerca sa mananci 1/2 din cat mananci de obicei, sa ai mese dese, adica la cca 3h, maxim 4, mici cantitativ, din alimente cat mai putin procesate, naturale. Astfel nu-ti va mai fi foame de lup la o masa si nu te vei uita mancand. big grin Redu mult painea, pastele si zaharul [+ produsele care il contin] - ideal, in totalitate - pana obtii rezultate, apoi incearca sa te autoeduci, cand ti-e pofta de ceva, doar gusti de 2-3ori si gata. Altfel nu poti. Vei slabi, iar cand vei reveni la obiceiurile culinare anterioare, te vei ingrasa la loc. Grasimea apare tot de la ce bagam in gura, adica de la obiceiurile alimentare. Daca incluzi si vreo 1h30 de mers zilnic sau macar 20-40 minute de alergat zilnic, o sa fie si mai bine. Succes!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| robe_5426 a răspuns:

Poti incerca dieta Rina.Este foarte buna si eficienta.Cel mai tare este ca devine un stil de viata.Nu este o dieta stricta, in care nu ai voie sa mananci decat legume sau stiu eu ce.In aceasta dieta se include patiseria, legumele, fructele, lactatele si multe altele.Eu am slabit 10 kg intr-o luna.Depinde si de organism.Multa bafta!
http://www.dieteonline.ro/......0-de-zile/

| εяαℓυcαз a răspuns:

Heyy happy.
Ai putea sa alergi dimineata daca ai timp, in jur de 20 de minute. Iar la micul dejun incearca cerealele " fitness"cu lapte sau biscuiti cu cereale integrale impreuna cu un fruct sau un suc de fructe.
Seara daca ai timp incearca sa faci exercitii sau sa alergi. Bea multa apa si nu manca nimic dupa ora 19:00.
Seara incearca o salata.Si evita cat mai mult mancarea de fast-food sau patiserie.Practica mult sport!
Iti mai dau un pont : Cand ti-e foame, bea o cana cu apa.
Multa bafta! kiss

| Derfuletz a răspuns:

YOGA + viermi la protap + salata de ardei iute si chilii, o sa ajungi exact ca Scandura.winking