| Cudeea a întrebat:

Buna happy As vrea sa dau jos vreo 2-3 kilograme, in zona pulpelor, am 15 ani, 1.68 si 49 kg.Ati putea sa imi dati niste sfaturi care m-ar putea ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu cred că ești conștientă de anorexie!
Mergi pe o alimentație diversificată, ești slabă, fată.
Pa, pa.

| Cudeea explică (pentru Legiuitoarea):

Buna. Pai sunt constienta de anorexie si nu imi doresc sa se ajunga la asta. Vreau doar sa dau jos un 1-2 kg, nu mai mult, dar imi este chiar foarte greu, eu fiind inebunita dupa dulciuri si fast-food.Dar o sa iau in considerare sfatul tau si o sa incerc sa am o alimentatie cat mai diversificata. Multumesc de raspuns! Te pup!

| Prezidentul a răspuns:

Pentru picioare iti recomand sport de cateva ori pe saptamana. Odata cu slabitul tau, iti slabeste si organismul. Muschii, organele, imunitatea, etc. Esti buna asa pentru varsta ta. Funda? :*

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Esti SUBPONDERALĂ ( prea slabă )!

Iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 60 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deja eşti mai slabă cu 10 kg, nici vorbă să mai slăbeşti - indiferent de zonă!

Apoi, probabil că asta este constituţia ta ( fizică ) şi NU ai ce face.

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

Masaj happy Altceva nu ai avea ce face și ceva genoflexiuni, urcat scări etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Poate vrei să dai în anorexie.
Eşti destul de slăbuţă, tu trebuie să te mai îngraşi, nu să mai slăbeşti.
O alimentaţie sănătoasă şi mişcare.
Te pup!

| RaduCristian1991 a răspuns:

Nu stiu... Cred ca te va slabi pe intreg corpul pe ce iti dau eu aici. Dar ma rog nu stiu sigur daca e chiar foarte foarte bun:
Masa de dimineata ia-o in jur de ora 9:00, masa de pranz pe la 13:00, iar cina pe la 20:00. De dimineata mananca cereale cu lapte 3 - 4 linguri si o cana cu lapte (pui lapte in cana iar apoi il rastorni in castron). De pranz mananca supa/ciorba. La cina mananca gratar cu multa salata, fasole verde, mazare si altele. Bea minim 4 pahare de apa pe zi. Mananca o gustare mar, para (nu banane sau struguri) pe care sa o iei intre mic dejun - pranz pe la orele 11:00 - 12:00, pranz - cina orele 16:00 - 17:00. Fa minimum 20 minute pe zi de miscare. Du-te la piata pe jos... plimba-te in parc si altele. Ca desert poti manca 4 tablete de ciocolata la orice ora sau daca este vara o cupa de inghetata/o ceasca. Daca vrei sa mananci paine, mananca de-aia neagra si nu mai mult de 1 - 2 felii pe zi. Respecta acest meniu pana iti atingi target-ul. Dupa ce ai slabit cat ai vrut ca sa nu mai pui la loc kilogramele date jos, intra o perioada in mentinere cu o abatere - doua pe saptamana. Te pup. Sper ca te-am ajutat! Funda?