| Mario1994 a întrebat:

As vrea sa imi curat tot ficatul! Ce imi recomandati? Vreun suc facut de acasa sau altceva. Sau o cura de detoxifiere. Cum v-ati curatat ficatul? Sa aiba si efect. Va multumesc. Sanatate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ceai de papadie si cel de armurariu, amandoua elimina toxinele din ficat!
Se iau aceste ceaiuri minim 1 luna ca sa-si faca efectul, sa ajute ficatul sa se curete si sa se regenereze.
Dar dieta in zilele cand faci detoxificarea trebuie sa fie cu mancare cat mai simpla, naturala, proaspata, pregatita in casa, fara prajeli, carne, slamuri, afumaturi, sucuri, pizza, dulciuri, dulceturi, alcool.
Din sucurile facute in casa, cel mai bun pentru ficat este: cel de sfecla rosie, cu mar si morcov. Daca iti place, poti adauga ghimbir si lamaie.

| peperonies a răspuns:

Pai de ce e murdar?

| VelaJohnny a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=xXI5dFyHQwU
https://www.youtube.com/watch?v=b2RRLJza4IY

Recomandarea mea: bea multa apa, prin urina sunt eliminate toxinele din organism;).

| dolceromania a răspuns:

Apa,fructe,salate faci o cura de o saptamana fara carne, fara sare, fara dulce.

| Rocsid a răspuns:

Mananca sanatos ca ficatul e " baiat destept" si se regenereaza si curata singur.tu doar incearca sa nu il bombardezi cu prajeli si prostii ca sucuri dulciuri etc.
Poti sa mananci mancare normala dar in cantitati decente..sa nu faci exces.
Nu e nevoie de nici o cura foarte drastica in care sa scoti carne si paine de tot... daca mananci pui sau peste de dimensiunea mainii tale o data pe zi e super okhappy
Spor!

| Ior_Dana_1974 a răspuns:

In primul rand renunta la mesele bogate in carne si la alimentele procesate din comert, cu atatea fructe si legume in piata nici macar nu e greu. Apa alcalina ajuta la detoxifiere. Cel mai bun mod de a lupta cu toxinele și de a obtine detoxifierea corpului este abundența de antioxidanți din alimentatie si apa. Apa alcalina este apa cu un ph mai mare de 7, gasim aceste informatii pe etichete. Mie personal imi place apa Calipso, gustoasa si usor alcalina si m-a ajutat sa-mi reglez nivelulde aciditate din corp.