| deea_4470 a întrebat:

As vrea sa ma ajutati si pe mine cu ceva, si sa-mi spuneti daca acesta este motivul.
Deci, eu beau foarte multa cola. Seara ma culc foarte tarziu, neavand somn iar cand ma pun in pat, nu adorm pana ce nu trece jumatate de ora. Dar ziua ma trezesc pe la 12-13 (stiu e cam mult, dar e vacanta)
Fiind in vacanta, am venit la mama, iar ea mi-a spus ca noaptea mai zambesc si mai spun niste cuvinte apoi pun capul inapoi pe perna.
As vrea sa stiu daca consumul de cola are vreo legatura cu vorbitul in somn sau ca nu pot adormi inainte.
Multumesc ca ati citit si sper sa nu primesc raspunsuri rautacioase!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Las-o mai moale cu sucu'. Ti-o zic din proprie experienta. Mi-am dereglat rau de tot sistemu' cand mi-am cumparat un bax din hypermarket si am baut o saptamana doar cola. ~2 litri pe zi. Nu doar ca mi-a stricat somnul si ca de dormit dormeam la cele mai ciudate ore, dar mi-a creat si o dependenta. Sunt ok acum, nu exagerez si beau doar la ocazii. Dar compozitia acestei bauturi este cunoscuta prin faptul ca este f nociva pentru stomac. Sa nu mai vorbim de doza de cofeina ce-o primesti.
Sfat: Fereste-te o perioada, pe cat posibil, de cola. Si consuma in cantitati mici, pe viitor.

8 răspunsuri:
| BGDs a răspuns:

Nu cola are legatura cu vorbitul in somn, ci faptul ca dormi agitat si nu te odihnesti bine. E buna cola, tuturor ne place, insa nu fa exces de ea pentru ca iti afecteaza sanatatea ( faci gastrite, ulcere, diaree, insomnii etc) si te ingrasi de la ea. E pacat sa te ingrasi de la cola, mai ales ca esti fata happy

| Lora a răspuns:

N-are Cola nici o legatura cu asta, doar ca tu ti-ai stricat programul orelor de odihna asta e tot

| Adry05 a răspuns:

Buna!
Clar, Cola contine cofeina din care se face si cafeaua. Adica, te tine treaza. Eu zic sa numai bei cola dupa ora 6/7 seara, daca vrei sa mai adormi noaptea. Cola nu e buna in general pentru organismul tau, mai ale pentru dantura. S-a zis ca s-a facut un experiment, s-a pus un dinte de lapte intr-un pahar de cola. Stii ce s-a intamplat cu dintele? S-a dizolvat... Cred ca iti dai seama daca a avut un asemenea efect asupra dintelui care de bine de rau, e solid ce efect are asupra stomacului tau?

| PetreConstanta a răspuns:

Nu mai bea cola si ai sa dormi bine

| redQueen a răspuns:

Consumul de Cola nu are nicio legatura cu vorbitul in somn, insa are legatura cu faptul ca nu poti sa dormi, din cauza continutului ridicat de cofeina. Un sfat: incearca sa renunti la acest obicei nesanatos de a bea Cola pentru ca in curand o sa-ti fie afectat ficatul. Deci daca vrei sa dormi renunta la Cola, spre binele tau. Bafta!

| nutz_3016 a răspuns:

Nu cred ca este din cauza sucului, dar ai grija ca e foarte daunator organismului, plus ca e facut din petrol, shhh nu mai zii la nimeni. Cu vorbitul in somn ma confrunt si eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand Cola nu te face somnambul laughing Si da, Cola are cofeina ceea ce te mai tine happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea mai bine si tu un suc natural, sau macar un suc gazos de fructe. Eu aproape in fiecare zi ma trezesc la ora 8 pentru ca mi-am activat ceasul atomic-biologic. Coca-Cola nu se bea inainte sa adormi, orice juvenil cu patru clase stie atata lucru.