| andreywtza a întrebat:

As vrea sa merg cu mama mea la un ginecolog deoarece de 3 luni nu imi mai vine ciclul si nu stiu din ce cauza. Am 18 ani,mie niciodata nu mi-a venit regulat dar nu mi s-a intamplat ca acum sa intarzie atat. Mi-e rusine sa ma dezbrac acolo si de asta nici nu as vrea sa ma duc. Daca as sti ca imi face un ecograf nu mi-ar fi teama,dar nu vreau sa ma dezbrac, mi-e rusine. Voi ce sfat imi dati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ştiu că e aiurea, îţi spun un remediu sigur, prin care îţi vine maxim într-o săptămâna. Şi eu am aceleaşi probleme, dar nu merg nicăieri. Aşa, Tinctura de Zmeură.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Fa-ti un test de sarcina. Daca vei avea o problema mai grava, ce faci? Nu te mai duci deloc?

| corbulalbrosu a răspuns:

Vizitaintrun astfelde caz este/devine obligatorie. Exista medici ginecologi atat femei cat si barbati. Nu ai de ce sa-ti fie rusine deoarece ginecologul isi face doar meseria, nu are timp sa-ti "admire" "pasarica" ta.O simpla ecogarafie abdominala ma tem ca nu va fi suficienta si va trebui sa-ti faca o ecografie cu sonda transvaginala.Sa stii ca ginecologii vad zilnic zeci de "pasarici" de toate felurile si nici nu va observa practic cu cine are de-a face. Lasa rusinea de o parte deoarece nu este normala o astfel de comportare.Multa sanatate.

| Aasdfghj a răspuns:

Mergi la o femeie ginecolog happy. Nu-i mare lucru.

| halogen001 a răspuns:

Mergi fara grija, nu e absolut nici o problema. E o prostie sa nu mergi la ginecolog daca trebuie. Nu esti singura fata care a mers la ginecolog si nici nu trebuie sa-ti fie rusine daca te dezbraci - mergi fara grija - vei vedea dupa ce mergi ca totul a fost bine si ti-ai facut griji degeaba. Eu daca as fi in locul tau as merge.

| Alcyon a răspuns:

O sa-ti faca, probabil, o ecografie transvaginala. La ecograful normal nu se vad toate detaliile, asa ca e mai buna prima varianta. Nu e nevoie sa te dezbraci complet, ca nu faci sex. Ia-ti pe tine o rochie mai lunga si gata. Poti sa mergi la un ginecolog femeie, daca ti-e rusine de barbati.

| Kriss96 a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie si tot 18 ani. Pana la urma a venit. Eu nu m-am dus nicaieri si tot a fost bine. Mai sunt dereglari.

| andreywtza explică:

Nu sunt insarcinata, este o problema pe baza hormonala dar de ce nu imi poate face un simplu ecograf?

| Dumitru_Yanis_1994 a răspuns (pentru andreywtza):

Daca ti ai facut testul de sarcina si este negativ nu esti insarcinata.Cunosc multe fete care au avut asemenea probleme si nu au patit nimic. Abia pe la 21, 24 ani au ciclul regulat.Dar si parerea mea este sa mergi totusi sa consulti un ginecolog, femeie daca iti este rusine de barbati.Cum a specificat si Corbul sunt satui de cate Monici vad etc nu are de ce sa ti fie jena.Succes.

| andreywtza explică:

Dar trebuie sa intre si maica-mea cu mine?

| BadAngel3 a răspuns (pentru andreywtza):

Daca nu vrei, nu. Poate sa astepte afara.

| My_Raul_1999 a răspuns:

Poate esi insarcinata deci stai calma