| anonim_4396 a întrebat:

Astazi, profesoara de sport mi-a atras atentia asupra "cocosii" mele, ca sa spun asa. Mi-a spus ca daca nu ma corectez pot sa am o boala numita cifoza. Eu stau cu spatele drept dar umerii tot in fata. Ce as putea face si ce exercitii imi recomandati? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Sa mergi cu mama ta la un medic de recuperare sau la unul ortoped, ca sa iti evalueze coloana. Daca profesoara ta a observat ca ti-e curbat spatele, probabil ca deja coloana ta este stramba. Vei avea nevoie in acest caz, de recuperare medicala, la indicatia unui medic specialist.

| fabiola a răspuns:

Corecteaza pozitia la scris, in fata calculatorului, cand mergi pe strada, nu cara greutati intr-o singura mana! Exercitii pentru spate gasesti aici pe nett dar este bine sa consulti si un medic!

mira
| mira a răspuns:

Cere la medicul de familie o trimitere la ortopedie. Fa numai exercitiile recomandate de medic.

| bfvhjcv a răspuns:

Buna.si eu tot asa stau, si mama imi spune mereu sa stau"dreapta" laughing). te sfatuiesc sa faci exercitiile din d. f. g.(dezvoltare fizica generala), gen extensii de brate, reflexii tot de brate, etc
funda?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E "cocoasei". Asta ca sa nu fie necesar sa spui asa.