| anonim_4396 a întrebat:

Am cifoza, hiperlordoza si scolioza care sunt vizibile. Am 17 ani si m-am dus la recuperari cam tarziu, dar problema este ca merg stramb, (cu genuchii apropiati si pare ca am un picior mai scurt si unul mai lung, desi nu este asa, sunt amandoua la fel). Eu nu stiu sa stau dreapta, oricat incerc sa ma corectez in oglinda, tot nu stau dreapta si nici nu merg cu spatele drept. M-am saturat sa rada toti colegii de mine. Puteti sa imi spuneti si mie cum sa stau dreapta? (stiu ca trebuie sa trag de umeri in spate si sa sug burta, asa mi s-a spus la recuperari, dar eu chiar daca incerc sa stau asa imi spun fetele ca tot nu stau dreapta si ca stau cocosata) dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Nu e recomandat sa faci niciun exercitiu pentru spate sau "indreptare" de capul tau, pentru ca poti sa-l faci exact pe partea care nu trebuie si sa-ti agravezi boala. Ca sa stai dreapta o sa fie nevoie sa-ti corectezi toate problemele cu coloana. Nu stiu exact ce tratament ai, daca ai corset sau nu, daca ai corset, acesta ar trebuie sa te tina mult mai dreapta decat stai tu. Nu te putem invata cum sa stai dreapta pentru ca, asa cum ai zis si tu, nu poti, pentru tine nu e normal si corpul tau e format intr-o anumita directie. Depinde foarte mult de gradele pe care le ai la scolioza si cifoza, recuperarea e destul de anevoioasa, mai ales la varsta ta, dar nu imposibila. Urmeaza sfaturile medicilor, kinetoterapeutilor si daca inca nu ai, cumpara-ti si poarta corset, o sa te ajute si stai dreapta atunci cand il porti, si pe termen lung o sa aiba si efecte benefice asupra coloanei tale. Trebuie sa fii mereu constienta de postura ta, de modul cum stai ca sa il poti corecta fara niciun ajutor, lucru care e destul de greu, ca ma gandesc ca mergi la scoala si trebuie sa fii atenta si la ce zic profesorii acolo, nu doar la modul in care stai. De aceea ai nevoie de ajutor (un corset).
Multa sanatate.

| Conii25 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Fac doar exercițiile pe care le-am facut la recuperari. Am fost de 2 ori internată pana acum, am stat cate 3 saptamani. Medicul mi-a spus ca spatele meu este de corset, dar ca nu poate sa imi dea deoarece m-am dus prea tarziu la recuperare (aveam 16 ani) si ca ma pot duce doar pana la 18 ani. Multumesc mult pentru raspuns!

| CuriousStuff a răspuns (pentru Conii25):

Nu e adevarat, corset poti sa-ti faci si la 50 de ani dacai vrei... E adevarat ca efecte extrem de mari nu mai are dupa o anumita varsta dar eu zic ca merita incercat. Pana acum cateva luni corsetele se decontau 100% de casa de asigurari daca erai asigurat (adica daca erai elev, student sau munceai) de acum mi se pare ca trebuie sa platesti jumatate din pret. Avand in vedere ca un corset e vreo 1200 de lei, daca ai 600 de lei "de aruncat" eu zic ca merita sa-ti faci si corset. Bineinteles, asta daca esti dispusa sa-l porti, ca nu e cel mai comod lucru de purtat. Exercitiile de la recuperare le poti face si acasa, eu ziceam sa nu incerci exercitii vazute pe net... sau altele.
Multa sanatate.

| Conii25 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Multumesc, la fel.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este simplu sa stai dreapta, daca iei un baston sau un bat si-l tii la spate, cu mainile dupa el. Asa pozitia ta va fi clar de spate drept si burtica in fata!
O alta problema este patul in care dormi, salteaua trebuie sa fie una foarte tare ori trebuie sa dormi pe o scandura, doar cu o paturica peste ea, ca spatele sa ti se indrepte.
In general, patul foarte moale provoaca aceste modificari ale coloanei si statul in pozitii proaste, la masa, scoala sau oriunde lucrezi.

| Andreeaioan115 a răspuns:

Cauta exercitii pentru aceste probleme,si eu ma confrunt cu boala scolioza,si stiu ca cu greu incerci sa stai dreapta,ar trebui sa consulti un medic, alearga, fa exercitii, fii activa etc. Insa daca esti cocosata asa vei fi mereu, stiu o profesoara care a povestit despre spatele sau cocosat care nu a putut niciodata sa se indrepte.Nu stiu poate tu vei gasi o solutie, nu uita speranta moare ultima, succes pe viitor.