| Carinaaaaaaaaa a întrebat:

Buna! Aveti idee ce poate insemna niste intepaturi in creștetul capului si o senzatie tot de amorțeală în crestet? Am stările astea de vreo 3 zile. In urma cu doua zile aveam aceste intepaturi care se resimteau mai tare, am început să îmi fac tot felul de filme în cap ca am ceva grav, m-am panicat si începuse tare sa imi bata inima, sa îmi înghețe mâinile și picioarele si sa imi amorteasca corpul. Am incercat sa ma liniștesc pana am dat-o în plâns, am plâns, m-am descărcat si mi-a trecut, eu am si o problemă din cate am mai zis aici, de la o vreme ma gandesc numai la rau, cred ca am început să cad în depresie, am în cap numai lucruri gen: mi-e frică ca peste ceva timp o sa ma îmbolnăvesc si nu voi mai fi, voi muri, mi-e frică de orice simptom ce îl am, fie o durere de cap, fie de stomac, fie orice altceva. Sa fie de la stres aceste intepaturi? Dacă încep să mă gândesc iar la lucruri de genul atunci ma iau intepaturile si mai tare si încep să mă agit..eu am citit aici zilele astea despre un băiat de 12 ani care s-a prezentat cu durere de cap si voma la spital si au aflat ca avea niste tumori pe creier si acum de cand a început să mă doară si pe mine, ma gandesc sa nu am si eu același lucru. Sunt speriată rau nu stiu ce e cu mine, ma sperii cand aud ca cineva are ceva grav si ma duc cu impresia ca as putea avea si eu. Voi ce părere aveți, depresie am? crying La doctor nu pot merge din ffff multe motive, nimeni nu ma intelege, ai mei zic ca nu am nimic, ca ma prostesc dar eu chiar nu pot iesi din starea asta nu stiu ce sa mai fac crying((

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Suferi de ipohondrie adica o teama de multe boli inchipuite si in final nu ai nimic, trebuie tu sa iti impui singura ca nu ai nimic sau sa mergi la ajutor specializat si anume la medicul psihiatru.
Ma enerveaza parintii care nu-si ajuta copii, nu-i ajuta nici moral nici psihic sub nicio forma in timp ce altii stau cu copii lor prin spitale si se chinuie cu ei.
Ai niste parinti foarte nenorociti.

| romeo78 a răspuns:

În loc să îți faci gânduri rele, gândește-te la copil. Copilul cui îl lași, mai ales că ai o situație familială delicată?
Ai o afecțiune neurologică, nu neapărat o tumoră, cheag de sânge în cutia craniană.
Multă sănătate!
Adună-te, ai un copil de crescut!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai o problemă că ești singură și nu poți comunica.
Totul pare un atac de panică care se somatizează, adică îl resimți cu diverse părți ale corpului. Primul lucru care îl poți face este să stai cât mai liniștită poți. În al doilea rând, comunică cu colegii, prietenii pe telefon. Apoi rugăciuni, dacă ești credincioasă, sau autosugesttii, mantre, dacă nu. De exemplu dimineața și seara să repeți de 25 de ori fraza. Curaj și încredere în mine.

| mihaela000ela a răspuns:

Poate fi o afectare a coloanei vertebrale cervicale care poate da aceste simptoime.
Este foarte bine daca v-ati programa la un consult neurologic.Acolo vi se va spune care sunt urmatorii pasi pe care trebuie sa-i faceti.

| Naxite a răspuns (pentru mihaela000ela):

Și eu la asta m-am gândit. Ar fi bine sa mergi la doctor și dacă el crede că un RMN

| Naxite a răspuns:

Amorțirea pe termen scurt a uneia sau a alteia părți ale corpului este o situație familiară pentru mulți și, de obicei, nu este nimic teribil în privința acesteia, dar dacă capul devine amorțit și disconfortul este sistematic, atunci acesta este un motiv serios de a vedea un medic pentru a putea stabili adevăratele cauze ale problemei și a prescrie tratamentul corect.
Suna imediat la 112 atunci cand te confrunti cu cea mai rea durere de cap din viata ta: o durere de cap brusca, severa sau o durere de cap insotita de:

Confuzie sau probleme de intelegere/vorbire
Lesin
Convulsii
Febra mare – peste 39 grade Celsius
Amorteli, slabiciune sau paralizie pe o parte a corpului
Greutate in mers
Gat intepenit
Tulburari de vedere
Greata sau varsaturi (cand nu sunt legate de gripa sau mahmureala)