| larisuca a întrebat:

Azi este a 4-a zi de cand am varicela. Am avut febra 4 zile la rand, si acum a ajuns la 39. Iar gatul imi este inflamat si abia pot inghiti ceva. Doctorul mi-a prescris un tratament pentru varicela, dar si un antibiotic, in caz ca febra persista. Am luat chiar azi dimineata o pastila de Augmentin. Dar eu stiam ca nu trebuie luate antibiotice in timpul varicelei... Credeti ca o sa afecteze evolutia bolii? Multumesc. happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Draga Larisa si eu stiam ca la varicela (varsat de vant) nu se recomanda antibiotic, ci doar antitermice pentru temperatura. Ar fi bine daca ai mai consulta un medic. In ce priveste durerea de gat, iti recomand Decasept cu propolis, cate 3 pastile pe zi de supt. Macar jumatate de ora dupa aceea nu ai voie sa bei sau sa mananci nimic, pentru asi putea face efectul. F. buna si indicata este si tinctura de propolis. O gasesti la farmacie, magazinele naturiste, dar cred ca cea mai buna si sigura este cea de la oameni, din piata. Tot pentru durere sunt bune si compresele cu apa si spirt puse direct pe gat si apoi infasurat cu un prosop sau fular. In rest, te sfatuiesc sa nu te scarpini la bubitele care ies de la varicela (mai ales cele de pe fata), caci daca le rupi vei ramane cu semne pentru toata viata. In plus, trebuie sa stai in casa 2 saptamani, in primul rand pentru a nu molipsi si alte persoane care nu au avut aceasta boala, iar in al doilea rand pentru a nu impiedica aparitia tuturor bubitelor prin iesirea la frig. In rest, sanatate maxima si sarbatori fericite!

1 răspuns:
| larisuca explică:

Multumesc, Corina! Sarbatori fericite si tie. :*