| deyu121 a întrebat:

Buna TPU.Saptamana trecuta am facut febra din cauza rosului in gat. Am avut dureri mari de gat si le am tratat cu eritromicina(antibiotic). Dupa 2 ziledurerea a reaparut si am luat din nou eritromicina. Dupa 3 zile durerea iar a reaparut si am luat augmentin(antibiotic mai puternic), iar dupa 2 zile,azi, durerea a reaparut si ma doare gatul de mor! E cazul sa fac injectii? :'(:'(:'(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E cazul sa mergi la medic si sa iei corect antibioticul. Daca incepi un tratament cu eritromicina, acesta trebuie sa dureze minim 7 zile. Daca ia luat in ultima luna eritromicina, nu mai iei inca o data acelasi antibiotic. Augmentinul NU este un antibiotic mai puternic ca eritromicina, are alt spectru, nu va fi eficient in aceleasi infectii ca eritromicina.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

E cazul să mergi la MEDIC =))
Antibioticele NU se iau aşa AIUREA, cum faci tu :(

Ţi-am EXPLICAT şi la întrebarea anterioară, dar voi vă CREDEŢI "medici" :
http://www.tpu.ro/......febra-iar/

Toate cele bune!

| kar1GaNNN a răspuns:

Daca te tratezi de unul singur si iei antibiotice dupa ureche iti distrugi si ficatu, mai strici si medicamentel aiurea. Vorba lui bursuc, e cazul sa mergi la medic sa te vada mai bine.

| Cristina6701 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la un medic pentru a rezolva problema.
Si nu mai lua antibiotice daca nu te consulti cu un medic deoarece ele pot sa-ti distruga flora intestinala si poti sa te trezesti cu alte complicatii.
Toate cele bune!