| fetita97 a întrebat:

Buna ce as putea sa am? am tinut doua zile o dieta mancam doar salata o dat pe zi dupa ora 15:00 nimic, de vreo 2-3 zile nu imi e foame mananc f putin
1 zi: un mar si 3 clatite
2 zi:3 cartofi, 5 clatite
azi(3 zi):o rosie si ceai
ametes cand ma ridic in picioare, imi vine sa vomit, imi ghioraie matele, e posibil sa fiu anemica? e grava? se ajunge la leucemie? sunt fata si am 13 ani sunt obsedata de slabit sad am 1.71 si 64 kg sa ma fortez sa mananc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| davidwarner a răspuns:

Incearca sa mananci sanatos lactate, carne, fructe, legume, paine integrala. Nu mai manca dulciuri tinand cont ca ele reprezinta 50-70 la suta dint alimentele pe care le mananci zilnic.
Sincer, sper sa iti revii, daca nu te simti mai bine sau nu poti sa mananci( ti se face rau, vomitii) mergi la medic. Incearca sa te concentrezi sa iti revii, lasa gandurile rele cu leucemia, anemia.
Succes!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai mancat foarte prost, multe dulciuri si nici un pic de lactate sau carne si te-ai imbolnavit. Nu stiu daca esti anemica si nu cred ca poti face leucemie. Insa ficatul tau este foarte bolnav si s-ar putea sa ajungi in spital cu o hepatita metabolica. De asemenea, trebuie sa intelegi ca s-au intamplat niste modificari metabolice si endocrine majore care vor avea efecte negative ani de zile. Este posibil sa ai dereglari de menstruatie, infertilitate, probleme cu tiroida si hipofiza.
Forteaza-te sa mananci sanatos si normal si du-te neaparat maine la medicul pediatru pentru analize. Trebuie sa vezi cat de tare ti-ai distrus ficatul si ce poti face sa se insanatoseasca cat de cat.

| Alyra a răspuns:

E normal să te simţi ameţită dacă mănânci atât de puţin. Eşti şi asolescentă, în mod normal la vârsta aceasta ar trebui să mănânci cel mai mult. Ar trebui să mănânci zilnic minim 1000 de kalorii dacă ţii regim. Nicio variantă de mai sus nu are peste 500 de calorii. Ai grijă că poţi să te îmbolnăveşti grav dacă continui în ritmul ăsta.
Mă miră faptul că nu eşti prea slabă. La câte kilograme vrei să ajungi?
La 54, nu? Asta ar fi greutatea ideală pentru înălţimea ta, dar nu ai să o obţii cu dieta asta. Dacă ai de gând să continui să ţii dietă alege una care să nu fie chiar aşa de drastică. Alege stilul de viaţă sănătos sau dieta cu 1000 de calorii. Totuşi, dacă ai de gând să o alegi pe cea cu calorii mai aşteaptă puţin. Trebuie să te recuperezi. Ai întrebat dacă trebuie să te forţezi să mănânci. Ar trebui să mănânci mai mult, dar nu te forţa să mănânci mult dintr-o dată căci vei face şi mai rău. Adaugă treptat alimente în dieta ta, până ajungi la 1000 de calorii.
Du-te la farmacie(sau la medic) şi cere nişte vitamine. Ar trebui să îţi redea pofta de mâncare.
Îţi urez sănătate! Sper că te-au ajutat în vreun fel sfaturile mele.

| Nymphetamine a răspuns:

Doamne,esti proasta rau! straight face

| 43v3r a răspuns:

Poi fata mea daca ai tinut dieta...la 13 ani nu se tine dieta.Nu trebuia sa tii dieta trebuia sa faci mult sport pentru a slabi.si ce ti se pare ca la 1, 70 64 gh este mult? nuuu nu este.Poi ar trebui sa te duci la medic sa-ti spuna c s facibig grinMult succes:X:X

| cristina_8819 a răspuns:

:*si eu am 13 ani dar am 1.58m si 56 kg, stiu cum e.si eu sunt la fel ca tine dar eu mananc sanatos (salate fara ulei, fructe) dar nu mananc dupa ora 7. daroh go on asta dureaza max 3 zile pentru ca dupa iar mi.e pofta de ceva dulce si nu pot sa ma abtin.au fost niste zile in care nu am mancat nimic doar am baut suc de fructe natural timp de o saptamana dar nu pentru ca voiam sa tin dieta din alte motive.cel mai bine ar fi sa te apuci de sport, prajelile si painea sa le scoti definitiv din alimentatie, dulciuri cat mai putine. dar asta nu pentru 1-2 saptamani pentru ca dupa aia o sa pui la loc. sper ca te.am ajutat. fundita:X?

| eu_3321 a răspuns:

Este foarte posibil sa fii anemica si iti spun asta pentru ca eu sunt in situatia ta... pofta de mancare ti-a disparut deoarece in fiecare zi mancand din ce in ce mai putin, burta ta s-a strans si de aceea mananci si mai putin cauza care duce la anemie hipocrama!