| yasminna a întrebat:

Ce complicatii pot aparea inoportun ca sa zic asa, daca am fost diagnosticata acu 2 zile cu cardiopatie ischemica si suflu sistolic gr 2? Ma inspaimanta doar gandul ca tatal meu a murit anul trecut din cauza unui atac cerebral.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mami a răspuns:

Sfatul meu este sa consultzi inca un alt specialist, caruia sa nu ii spui de primul consult si de diagnostic si daca se adevereste diagnosticul atunci chiar tine-te de tratament riguros si nu dispera, am o cunostintza este farmacist si sufera de cardiopatie ischemica de 30 de ani dar cum am scris trebuie sa te tzii de tratament si multa miscare in aer liber.
iti urez o viata frumoasa in continuare si capul sus, eu am o vorba dupa care ma ghidez -dupa ploaie vine soare

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Complicatii sunt multe si de temut: infarct miocardic, moarte subita, fibrilatie atriala, insuficienta cardiaca. Dar nu cred ca e cazul sa te panichezi si sa te gandesti la moarte. Asta iti va face mai mult rau. Experienta arata ca majoritatea cardiacilor care isi urmeaza corect tratamentul toata viata, ajung la varste foarte inaintate fara ca viata lor sa fie de calitate mai slaba decat a altora.
Nu te speria, ia-ti tratamentul, respecta regimul de viata si totul va fi bine.

| nicky a răspuns:

Trebuie sa tii tratamentul care ti-a fost prescris de catre medic, sa eviti sarea, efortul si stresul si atunci nu cred ca vor aparea complicatii. Sanatate.

| mariazet45 a răspuns:

Cardiopatia ischemica si suflu sistolic sunt boli de inima care apar ca si comlicatii a altor boli. Sant datorate si genei. Aceste lucruri sand predispozitii pentru boala.Cumulate cu alti factori pot agrava starea de sanatate, dar daca aceste boli sunt tratate cu atentie si raspundere nu se intampla nimic si poti trai cu ele pana la adanci batraneti.De obicei bolnavii de inima sunt mai responsabili in legatura cu starea lor de sanatate si am observat ca daca se ia medicamentele prescrise nu se intampla nimic. Nu cred ca moartea tatalui tau are legatura cu boala ta chiar daca probabil ar fi avut si el aceasta boala.