| Stefania a întrebat:

Ce sa fac sa am dintii mai albi? Dau funditakiss

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Ai putea sa te speli o data la 10-15 de zile cu bicarbonat sau sarea fina de bucatarie, si atunci dintii tai se vor albi. Vor capata nuanta lor originala, naturala. Nu te astepta, ca vor deveni albi ca zapada.winking Si ai grija sa nu exagerezi cu bicarbonatul. Pe termen lung, mai ales daca te speli cu el mai des, poate fi daunator. Eu de exemplu ma spal cu bicarbonat cam o data la 2-3 saptamani, nu mai des. Succes!winking

14 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Un lucru important, sa te feresti de sucuri si alte alimente cu coloranti, colorantii acestia se fixeaza in smaltul dintilor si este foarte greu sa-i indepartezi dupa, in plus bauturile carbogazoase slabesc dintii. Spala-te dimineata si seara cu o pasta de dinti normala peste care presari tu bicarbonat, dupa orice mancare din zi sa mananci de preferinta un morcov sau alta radacinoasa, sau un fruct. Si nu uita ca nu exista alb perfect.
Tratamentele de albire sunt agresive si dauneaza dintilor.

NOname
| NOname a răspuns:

@AiA mIcA`love struck, ma bucur, ca sfaturile mele le-ai considerat utile pentru tine. Mersi pentru apreciere!winking

| cristi202 a răspuns:

1) Sa te speli regulat pe dintihappy
2) Exista diferite tehnici de albire a dintilor: unii zic ca cu sare, altii ca cu bicarbonat, mai exista si paste si geluri pentru albire, insa nu stiu cit de eficiente sunt.

| Iasmiine a răspuns:

Te speli foarte bine pe dinti cam 3-4 minute sau iti faci un tratament de albire big grin

| deea40 a răspuns:

Ar terbui sa mergi la dentist si sa iti faci o albire de dintzi. nu costa mult. deci e bun. si nu te doare nu nimic. ti face mai albi decat culoaraea ta naturala

| claudia_7744 a răspuns:

Un tratament de albire dupa care fol o pasta de tinti pentru dinti albi cum e blendament.thinking si te speli mai des pe dinti.adica dp fiecare masatongue

| jocuri888 a răspuns:

Pei sa te speli pe dintithinking

| FreshDreams a răspuns:

Trebuie sa te speli f. bine pe dinti, de 2 ori pe zi.Periatul dintilor trebuie sa se desfasoare in minim 3 minute, altfel poti ramane cu resturi de mancare.Bafta!

| DaughterOfDarkness a răspuns:

Eu zic ca tot ce trebuie sa faci e sa te speli pe dinti 5 minute, de 2 ori pe zi. Nu trebuie sa iti faci tratament de albire pentru ca nu are rost si e mai bine cum ti-am spus eu.

| change12 a răspuns:

Primul pas e sa iti cumperi o periutza

| frumusica_3241 a răspuns:

Poti sa iti pui pe periuta cand te speli putina sare sau sare de lamaie si putina seama de lamaie da ca nu ai lamaie ie bine cu sare si sa tespeli dimineata
la amiaza
cand se intuneca
si noaptea

| bia3anca97 a răspuns:

Spalate pe dinti!laughing laughing laughing

| publiculmaiubeste a răspuns:

Te speli pe dinti 1-2 pe zi si dimineata te clatesti cu ulei de masinele 2-3 minute, apoi te clatesti cu apa sau poti sa ii schimbi sau poti sa mergi la dentist...

| anamariaAM a răspuns:

Trebuie sa iti ingrijesti dintii sa te speli seara si dimineata.