| anonim_4396 a întrebat:

Chiar daca am aparat dentar de multe ori chiat si dupa ce mi l strange sau destrange sa indrepte dinti, mananc pizza, carne etc. nu exagerez neaparat dar daca este ceva bun nu m-am abtinut pana acum, poate afecta cu ceva oare? pana acum nu mi-a zis nimic medicul ortodont cum ca as face ceva gresit, ma gandesc ca vede atunci cand merg la el.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Daca nu se desprind brachetii nu e problema, poti manca orice crezi tu ca nu forteaza, dar daca iti cade vreunul trebuie se prelungeste durata de purtare.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Atunci cand cade un brachet se opreste toata trasformarea, ceva de genul?

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, dar dintele pe care era brachetul nu mai este supus fortei, si opreste dintii apropiati. Dintii trebuie miscati simultan, daca un dinte sta pe loc ceilalti dinti nu se pot misca.