| elenaalexa123 a întrebat:

Cum pot sa scap de candidoza vaginala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Infectia vaginala fungica, numita si candidoza vaginala se trateaza si indeparteaza printrun tratament de lunga durata, urmat de un tratament de intretinere. Tratamentul cel mai efcient si des utilizat este cel in care sunt folosite ovulele moi care se introduc cat mai adanc in vagin, un ovul zilnic, seara inainte de culcare, in mod similar cu introducerea tampoanelor interne (OB-uri). De asemenea pot fi folosite si medicamente sub forma de crema/unguent, care va fi aplicata pe pielea situata in jurul vulvei si a zonei de la intrarea in vagin.
De asemenea se pot folosi si pastile/comprimate antifungice cu administrare orala, care pot fi folosite in locul ovulelor vaginale. Medicamentatia adecvata si timpul necesar de a fi administrata, este aleasa si stabilita de medicul ginecolog care efectueaza consultatia si este in functie de gradul de severitate a infectiei fungice instalate. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Consulta un medic ginecolog sau chiar medicul de familie.

| SkyPilot a răspuns:

Cu tratamentul pe care ti l-a recomandat doctorul care te-a diagnosticat.

Răspuns utilizator avertizat
| adsadav2 a răspuns:

Nu te mai ****