| teodora200004 a întrebat:

Buna big grin Am fost la spital pentru niste analize...au iesit bune happy M-a dus si la un consult psihologic,si psihologul m-a intrebat ce am, bla bla. Problema mea este ca, ma gandesc ca am nu stiu ce boli, am si o forma usoara de spasmofilie, si cand vad ca amortesc am impresia ca nu ma pot misca,dar o pot face, si ma gandesc ca fac atac cerebral laughing Doctorii au spus ca nu se poate intampla asta, doar cei de peste 50 de ani patesc happy Si am fost diagnosticata cu sindrom anxios. Ce inseamna asta? Se poate vindeca? big grin FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Daca te gandesti ca suferi de ceva boli dar de fapt nu exista asa ceva in starea ta de sanatate, se zice ca esti ipohandra, adica te temi de ceva boli ce nu exista.
Faptul ca ti s-a zis ca suferi de un sindrom anxios, asta inseamna ca ai diferite temeri legate de ce se intampla in jurul tau, nu vrei sa iesi din casa, nu comunici cu cei din jurul tau, adica te inchizi in tine, lucru care nu este de loc constructiv.
Spasmofilia inseamna ca ai un deficit de calciu in organism, posibil ca nu asimilezi bine calciul din alimentatie si trebuie sa suplinesti aceasta lipsa prin preparate de calciu.
Un produs natural ce poate fi folosit sunt coajile de ou de casa, care se spala pe dinafara, iar dupa ce le golesti, le speli bine si inauntru, apoi se lasa sa se usuce si se pun maruntite, intr-un vas de sticla si apoi peste aceste coji se pune, zeama de lamaie peste ele, pana se acopere si se depaseste cu cca 2 degete.
Se lasa la macerat cateva zile, pana cojile de ou se dizolva, apoi se ia cate o lingurita, dupa micul dejun si dupa cina, adica de 2 ori pe zi. Preparatul se pastreaza la rece in frigider.
Gandeste pozitiv si nu mai inventa boli pe care nu le ai, pentru ca asa iti distrugi sufletul si increderea in fortele tale. Mananca echilibrat si fa miscare, ceva sport care-ti consuma energia si care te va pune in contact si cu alta lume decat familia ta.
Asculta muzica antrenanta, citeste ceva frumos care-ti merge la suflet si daca esti eleva invata pentru a acumula cunostintele necesare pentru viata.
Un gand bun si multa sanatate.

| teodora200004 explică (pentru mariana):

Psihologul a zis ca, am invatat prea multe biologie...si asa este big grin M-am tinut doar de invatat si de teme, nu am mai iesit de mult timp cu fetele la un suc. Cred ca de asta sunt asa. Si de cand m-am operat de apendicita, acum 3 luni mi-e frica de orice boala cat de micebatting eyelashes Stiu ca e banala apendicita, dar mie mi-era frica de doctori si de seringi pana atunci, nici analizlee nu am vrut sa le iau atunci la spital, era sa iau si bataie rolling on the floor Oricum mersi pentru incurajare :*

3 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Operatia de apendicita nu este grea si nici nu trebuie sa-ti fie frica pentru sanatatea ta deaorece, esti tanara si ai un organism rezistent si o imunitate corespunzatoare varstei.
Daca ai invatat mai mult la biologie este un factor pozitiv dar, important este sa iei masurile necesare pentru ca, sa eviti contactele alimentelor cu microbii, sa speli bine legumele si fructele, sub jet de apa, inainte de a le consuma si intodeauna cand te asezi la masa, sa-ti speli bine mainile, pentru a preveni orice infectie cu virusi ori microbi.
Imi pare bine ca raspunsul meu ti-a dat linistea necesara, sper ca, sa-ti mentii integritatea sufleteasca si sa ai incredere ca, viata iti va oferi ce este mai bun dar, acest lucru nu-l poate face fara contributia ta.
Mult succes la scoala in continuare si cum nu mai este mult timp pana la vacanta, iti doresc vacanta placuta si multa sanatate.