| MonaLize a întrebat:

big grin De mult timp ma simt foarte obosita, mi-e somn tot timpul cred ca sunt in stare sa dorm in continu zile intregi, de exemplu azi am dormit aproape 12 ore si acum mi-e somn chiar daca am baut cafea, n-am energie desi mananc bine si catusi de cat sanatos, sunt plictisita, cand ma enervez si cand ma concentrez intens in legatura cu ceva, orice, ma doare capul si in ultima vreme mi se umfla repede gatul chiar daca evit alimentele reci si nu-mi trece decat cu antibiotice, nu stiu daca au vreo legatura pentru ca duretrea de gat e recenta fata de starile de molesala, sincer sa fiu parca nici nu-mi aduc aminte sa fi fost vreodata plina de viata. sad Mi-am facut analizele prin mai si eram perfect sanatoasa nu aveam nici macar vreo avitaminoza sau cadenta de calciu sau magneziu. Si mai tremur, da nu foarte tare, asta de foarte mult timp. S-ar putea sa am probleme cu tiroida, singurele analize pe care nu le-am facut sunt cele pentru tiroida. Am 17 ani, nu sunt grasa si nici foarte slaba, la 166 cm am 59 kg, n-am gusa laughing duc o viatra destul de sanatoasa si niciodata n-am avut probleme medicale si cam toata viata am fost lipsia de energie, astia ziceau ca-s lenesa laughing da chiar vreau sa scap de toate astea. sad Are cineva vreo idee in legatura cu ce as putea avea? Dau funda :****

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ar fi bine sa bine sa consulti medicul de familie si sa ii explici ceea ce simti, ar fi indicat sa faci si un control la plamani/analize etc, chiar daca ai facut in mai, suntem in (aproape) septembrie..deci nu ezita.
O zi frumoasa sa aihappy

| MonaLize explică (pentru caramela):

Deci, si inainte aveam aceleasi simptome si nu am probleme la plamani, doar amigdalele mi se umfla usor pentru ca in mod normal ele sunt destul de mari, da oricum, mai intai imi fac analizele la tiroida si daca nici acolo nu am nimic am sa-i explic toate starile mele mai clar big grin Nu mai ca vreau sa am macar o idee in legatura cu ce am eu. sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa mergi la medic sa-i spui toate astea.Parerea mea e ca nu stai bine cu sintemul imunitar,ai caderi de calciu,magneziu etc. Si eu ca si mai multi am avut asemenea pronbleme. Am un lapsus acum, nu stiu cum ii spune la acea stimulare(auto?). atunci cand observi ca intra acea moleseala, ridica-te si incearca sa faci ceva, sa te plimbi sau sa alungi acea stare. Pfff, auto...am uitatlaughing

| MonaLize explică (pentru anonim_4396):

Nu am lipsa de calciu sau magneziu si molesala e continua, doar cafeaua ma mai ajuta putin sad

| Sucigan_Razvan_1999 a răspuns:

Daca dormi asa mult, si iti m-ai e somn e o problema doar daca in aceeasi zi faci multe activitati care necesita energie. Acuma suntem in august si aia a fost in mai, multi doctori zic ca analizele sunt bune 1 an, dar ti-as recomanda sa te consulte un medic,. Oboseala vine daca ti-ai consumat extrem de multa energie si nu m-ai ai energie. Incerca sa bei 2 l de apa plata, necesar, sa vezi cum te simti.Ai avut alte simptome pe parcurs si ce ai facut inainte sa ti se intample .INSANATOSIRE.Bafta.

| Fatayou a răspuns:

Recomandabil e sa te duci sa faci cat mai multe analize.Din pacate, din intrebarea ta, din cunostintele mele, e sa nu fi avut vreo musca prin casa, sau nu ti-ai dat seama.Trebuie sa fim atenti cand vine vorba de insecte.Musca Tete(sau Tzetze)transmite boala somnului si reactiile sunt aceleasi pe care le ai tu.Africanii(de unde provine musca)de mici fac vaccinuri impotriva acestei musculite.Este o boala rara mai ales in Romania si este greu de tratat si costa de asemenea milioane de euro ca sa te tratezi.Eu sper sa nu fie de la acea musca, care noi spunem ca nu are ce sa ne faca, dar reactiile difera.

| εяαℓυcαз a răspuns:

Heii!
S-ar putea sa ai o cadere nervoasa. dar treaba cu gatul nu tine prea mult de caderile nervoase.
Iti recomand sa stai vreo 2-3 zile la aer curat. De exemplu, poti sa mergi cu prietenii tai la un sfarsit de weekend in camping undeva la munte daca esti aproape.
Dar mai intai sa mergi la doctor si dupa sa iti faci analizele asta doar daca spune doctorul ca e necesar.
Oricum, ti-as recomanda si mini-vacanta cu prietenii, o sa va distrati si aerul curat o sa te ajute!
Pana atunci bea ceai verde inainte de clucare. Ca sa iti recapeti energia iti recomand sa dormi de pe la 10-11 seara. O sa prinzi mai multa energie, crede-ma!winking
Multa bafta kiss

| Alexutza27 a răspuns:

Daca ai si zile in care esti plina de viata si ai chef de orice (chiar daca sunt rare), poate esti doar lenesa, ca si mine big grin