| Amely21 a întrebat:

Dacă am alunițe pe corp și mă arde soarele în acea zonă, e periculos?
Cum imi pot da seama daca o alunița este benignă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Medicul îți zice

| Stropdeploaie a răspuns:

Cum afli daca i alunita beninga?
Pai isi schimba marimea si culoarea! Tot creste si se inchide la culoare!

| Zorn a răspuns (pentru Stropdeploaie):

Ce descrii tu aici e o alunita malignawinking

| Stropdeploaie a răspuns (pentru Zorn):

Pai exact.~! I am raspuns la intrebarea Ce a De a doua>>Cum imi pot da seama daca o alunița este benignă?>>>Asta,,...

| Zorn a răspuns (pentru Stropdeploaie):

Benign=necancerigen (de la "ben" = bun)
malign=cancerigen (de la "mal" = rau).
Utilizatorul a intrebat cum isi da seama ca o alunita e BENIGNA, adica necancerigena. Tu ai descris o alunita MALIGNA aici, nu una BENIGNA:
"Cum afli daca i alunita beninga?
Pai isi schimba marimea si culoarea! Tot creste si se inchide la culoare!"
Acum intelegi?

| Zorn a răspuns:

Da, e periculos, daca ai multe alunite trebuie sa te protejezi de soare cu creme de protectie.
O alunita benigna e de obicei maronie, cu un diametru nu mai mare de circa 0.6 mm, cu o forma regulata. Dar spun DE OBICEI, pentru ca doar dupa ce iti ia o proba din alunita si o duce la analize poti sa fii sigur ca e benigna.
Plus, am citit ca unele alunite pot deveni din benigne cancerigene daca sunt expuse foarte mult la soare.

| Littledoctor26 a răspuns:

Buna! Eu am patit sa mi se arda alunitele de la soare si au capatat un fel de crusta. Bineinteles ca m-am speriat si am mers la medic. Poti recunoaste o alunita cu potential malign atunci cand este "ratusca cea urata", cand arata bizar fata de celelalte. De pilda cu o forma ciudata, asimetrica, culoare ciudata sau daca isi schimba forma si marimea in timp. Poti incerca la dermatolog o consultatie cu privire la controlul periodic al alunitelor. Multa sanatate! happy