| Chuchilili a întrebat:

Daca port un absorbant (always) mai mult de 6 ore? sa zicem vreo 12 ore sau 24, avand in vedere ca nu este plin de sange (nici patat tare, poate doar niste pete foarte mici maronii care nici nu au patruns in interiorul lui) este vreo problema? Nu vreau sa atunc absorbantul la fiecare 4-6 ore daca este curat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Secretia vaginala si sangele (chiar o picatura cat un varf de ac) se vor coloniza cu bacterii, fiindca reprezinta un mediu foarte favorabil. primul lucru care te va izbi va fi mirosul, nu va mai fi proaspat, a spalat si curat, ci va incepe sa miroase urat, a WC public. In plus, te vei alege cu infectii genitale, de severitate variabila. Este o economie stupida, sa stai murdara numai ca sa nu te schimbi de tampon. Urmatorul pas este sa te speli o data pe an, ca sa nu consumi degeaba apa cand stratul de mizerie nu e suficient de gros pe pielea ta.

8 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Si eu care chiar voiam sa plec sa mananc inainte sa dau de intrebarea ta.Grrr,pe scurt duduie, daca toate fumeile schimba la 4 - 6 ore, tu cum mnezeu sa il schimbi la 24 de ore? Ce faci, deschizi abator?

| Chuchilili explică (pentru Liviu):

Decat sa dai un raspund demn de un needucat mai bine te abtii. si cine te pune sa raspunzi?

| Liviu a răspuns (pentru Chuchilili):

Tu educata mica, in loc sa stii lucrurile astea de bun simt si de sanatatea ta.Pui intrebari de tot rahatul nu ti-ar fi rusine happy Lucrurile astea sunt pentru sanatatea ta si tu habar nu ai.Ciocu mic, eu ti-am dat un raspuns. Daca ai inteles bine, daca nu vezi-ti de nasu tau si numai obiecta cand stii ca e vina ta.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Dorinţa" ta NU se împacă cu normele minime de igienă intimă sad

În mod NORMAL, ar fi INDICAT : cel puţin 1 duş zilnic ( preferabil seara ), iar de fiecare dată când mergi la toaletă ( pentru treaba mică/mare ) să te ştergi cu hârtie igienică şi să te SPELI local ( zona intimă ) cu apă caldă + săpun ( PREFERABIL un săpun cu pH neutru )!

De asemenea, lenjeria intimă se schimbă cel puţin o dată pe zi ( preferabil seara, după duş )...
Dar, dacă este posibil, ar fi indicat să schimbi lenjeria intimă de 2 ori pe zi happy

Iar când eşti la menstruaţie, absorbantul se schimbă la ( maxim ) 4-6 ore ( chiar dacă NU este plin ), iar lenjeria intimă se schimbă de cel puţin 2 ori pe zi.
Se face duş de 2 ori pe zi, te speli ( cum explicam mai sus ) de fiecare dată când mergi la toaletă...

De asemenea, NU este recomandat să foloseşti diverse geluri/soluţii de igienă intimă, nici să faci spălături vaginale ( interne ) în timpul duşului!

Dacă aceste "reguli" de igienă intimă sunt respectate, şansele unei eventuale infecţii genitale se REDUC drastic!

Toate cele bune.

| SkyPilot a răspuns:

Poti sa te alegi cu o infectie. Nu face economie cand e vorba de sanatatea ta. La fete o infectie urinara se face foarte usor.

| Chuchilili explică (pentru SkyPilot):

Imi poti explica de la ce ar putea provine infectia?

| SkyPilot a răspuns (pentru Chuchilili):

Celulele moarte pe care le-ai eliminat se descompun. Poate ca ai citit ce reprezinta de fapt acel "sange". Sau vrei sa iti explic eu?
Raspunsul cu carnea cruda este foarte aproape de realitate.

| Andreeas_Andreeas_1997 a răspuns:

De la carne cruda laughing.tu ai acolo carne cruda si daca nu e aerisita si spalata des se impute si faci infectie dq...