| Ana19993 a întrebat:

De 2 luni beau medicamentele roaccutane si nelamurirea mea e : pot influenta aceste medicamente menstruatia? Pentru ca sunt 2 saptamani de cand ar fi trebui sa-mi vina.Am facut 2 teste de sarcina care au iesit negative cu toate ca nu ma gandeam deloc sa pot fi insarcinata dar cum viata e plina de surprize am zis sa fac.Adevarul e ca sunt si putin racita dar 2 saptamani mi se pare mult.Luna trecuta tot asa cum am luat medicamentele parca aveam o mestruatie mai inchisa la culoare si cu cateva cheaguri.Deci ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Nu stiu cine ti l-a precris. Tu ai cautat pe internet despre posibilele efecte adverse? Eu nu as fi luat asa ceva. Aceasta substanta este considerata ca fiind cauza multor depresii severe si sinucideri.
https://en.wikipedia.org/wiki/Isotretinoin
Pe diverse forumuri multe fete se plang ca roaccutane le-a produs intarzieri majore.

| Ana19993 explică (pentru SkyPilot):

Da,am citit tot prospectul inainte sa le iau si mi-am asumat riscul. Am grija la orice se intampla cu mine si in caz ca voi vedea schimbari nu le voi mai lua dar pana acum nu am avut probleme. Iau decat 2 pe zile.Deci sa inteleg ca intarziera poate fi din cauza medicamentelor?

| SkyPilot a răspuns (pentru Ana19993):

Nu am gasit o astfel de corelatie pe siteurile medicale serioase, dar pe forumuri multe fete spun ca au intarzieri care se explica numai in acest fel, deci ceva adevar trebuie sa fie. Poate sa nu apara in studiile medicale pentru ca nu s-a pus o astfel de problema. Ai mare grija la o posibila sarcina, cum se vorbeste despre defecte serioase ale fatului, nu iti poti asuma riscul de a avea copilul, deci o intrerupere ar fi obligatorie.

| Ana19993 explică (pentru SkyPilot):

Am sunat joi la dermatolog si i-am spus. A zis sa intrerup tratamentul pana imi va veni. Nu stiu ce sa zic despre sarcina pentru ca am facut 2teste de sarcina si eu iesit negative. O sa-mi mai fac saptamana viitoare de la alte firme

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns: