| Elisabianca12 a întrebat:

de cateva luni mi-a aparut pe gingie o iritatie si am in parti diferite 2 galme as putea sa le spun. Nu stiu exact cum sa le numesc. Am incercat cu antibiotic, dar degeaba. Dispare si reapare, adica se desumfla si p urma se umfla. De ceva timp, nu a mai disparut. Frica de dentist m-a impiedicat sa merg pana acum la un control., dar cred ca am asteptat prea mult. Credeti ca este ceva grav? Sincer, mi-e cam frica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Imi cer scuze ca raspund asa de tarziu, dar abia acum am vazut comentariile tale.
Nu trebuie sa te sperii. Nu inseamna neaparat ca e ceva grav, dar indiferent ce este trebuie sa fie tratat. Avem tendinta de a ne neglija sanatatea si de foarte multe ori ajungem tarziu la medic, cand lucrurile s-au complicat, situatie in care tratamentul e mai anevoios/chirurgical si mai costisitor (vorbesc la modul general).

Iti doresc multa sanatate!

8 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Ar fi bine sa te duci la medic pentru control si investigatii, eventual biopsie din leziunile aparute.
http://www.i-medic.ro/stomatologie/efectuarea-si-necesitatea-biopsiei

| Elisabianca12 explică (pentru doctoressa):

Doamne! Asta inseamna ca poate sa fie ceva grav! SIncer, eram si inainte speriata, dar acum sunt si mai tare. Mi-e teama. Cat de grav poate sa fie? Adica ce se poate intampla in cel mai rau caz?

| Elisabianca12 explică (pentru doctoressa):

Doamnee! Asta inseamna ca poate sa fie ceva grav! Sincer, eram si inainte speriata, dar acum sunt si mai tare! Of! Ce se poate intampla? Care ar fi cel mai grav lucru?

| Elisabianca12 explică (pentru doctoressa):

Asa grav sa fie?

| Elisabianca12 explică (pentru doctoressa):

Multumesc mult! Azi am fost le dentist si m-a trimis sa fac radiografie. O sa vad despre ce e vorba. Sper sa fie bine! Multa sanatate si dumneavoastra!

| doctoressa a răspuns (pentru Elisabianca12):

Bravo! Te asteptam cu vesti bune!
Toate cele bune!

| doctoressa a răspuns (pentru Elisabianca12):

Imi cer scuze ca raspund asa de tarziu, dar abia acum am vazut comentariile tale.
Nu trebuie sa te sperii. Nu inseamna neaparat ca e ceva grav, dar indiferent ce este trebuie sa fie tratat. Avem tendinta de a ne neglija sanatatea si de foarte multe ori ajungem tarziu la medic, cand lucrurile s-au complicat, situatie in care tratamentul e mai anevoios/chirurgical si mai costisitor (vorbesc la modul general).

Iti doresc multa sanatate!

| Esperança a răspuns:

Sincer scoate-ti toate ideile astea din cap si du-te la dentist! Nu te va manca, nu te va macelari.Noi nu iti putem spune ce este ca nu suntem doctori. Sanatatea ta ar trebui sa fie pe primul loc, de la o banala infectie se poate ajunge la boli grave! Sper sa nu fie nimic grav in cazul tau. Sanatate si numai bine!

| Elisabianca12 explică (pentru Esperança):

Multumesc mult! Sper sa nu fie ceva grav. O sa merg luni la dentist.