| Cris1Taekookblack2 a întrebat:

Bună. De câțiva ani mă confrunt cu mătreața. La început era mătreață normală, însă pe parcurs coji (mătreață grasă). Am folosit multe șampoane anti mătreață, dar nu au rezolvat nimic.
La un timp am folosit și ulei de ricin si de cocos, acestea mi-au făcut părul mai des si nu a fost o decizie bună de a le folosi (prima dată am folosit uleiul de ricin pe lângă șampon, am observat că nu a rezolvat nimic și am luat de cocos fiindcă din câte am auzit ajuta cu mătreața)
Acum recent, de aproximativ un an folosesc șamponul de la DUCRAY anti-dandruff treatment shampoo fiindcă cineva care s-a confruntat cu mătreața mi l-a recomandat, însă nu și-a făcut efectul nici acum, încă am mătreață.
Am uitat sa precizez și că am fost la dermatolog, și acolo mi-a transcris vitamine pentru creșterea părului și șampon pentru mătreață, am luat tratamentul cum trebuia și am fost la multe controale, însă fără rezultat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Eu mai spus pe aici de soutia asta, poate daca o incerci functioneaza, nu ai nimic de pierdut: clatirea finala dupa samponare, formata din apa si o lingura sau doua de otet de mere.Considerand ca e ieftin si probabil iti pierzi rabdarea dupa atatea produse care nu au functionat, cred ca merita sa pribezi, poate ai noroc. Nu, nu miroase.Am mai scris cum, voi cauta rapsunsul si trimite linkul.

| Cris1Taekookblack2 explică (pentru dullcat):

Mulțumesc. Pentru clătire prima dată am folosit oțet normal, a ajutat cât de cât, însă după mătreața era la fel. Am auzit cam de vreo 2-3 luni că oțetul de mere e bun pentru mătreață, am cumpărat și l-am folosit, dar nu prea am văzut rezultat, doar pe moment

| dullcat a răspuns (pentru Cris1Taekookblack2):

Aa, am inteles.Imi pare rau. Tatal meu avea asa problema si cu otetul chiar tine situatia sub control, rar ii mai apare matreata (bine, el mai are si obiceiul rau de a se scarpina in cap, deci depinde).

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Cris1Taekookblack2: De câțiva ani mă confrunt cu mătreața"

de fapt de acum incolo o să te confrunți MEREU cu mătreața. De ea nu scapi, eventual o ameliorezi vremelinc

| Caro34 a răspuns:

Bună! Ai grijă ceea ce mănânci: reduce grăsimile, cacaua, ceaiul negru, Coca-Cola, semințele etc. și mănâncă legume sănătoase și bea ceaiuri regulat. Poți folosi după spălare picături de lămâie în apa de clătire! Ia și niște tablete cu zinc un timp. Numai bine!

| Aleeqq001 a răspuns:

Folosește asta.Multa lume zice ca merge dar după 3-5 zile de utilizare 1pc Solid Shampoo Massage Brush, Black Soft PS Scalp Massager, Hair Washing Scalp Exfoliator Brush For Dandruff For Thick Curly Wet Dry Hair
I discovered amazing products on SHEIN.com, come check them out!
http://api-shein.shein.com/......mp/appjump