| 99Andreea99 a întrebat:

De ceva timp am o problema cu aftele bucale, imi ies cate 4/5, nu exista zi sa nu am minim una. Sunt foarte dureroase, ma confrunt de cateva luni cu problema aceasta, ce as putea sa fac? Am incercat glicerina si alte tipuri de tratament pentru ele dar nimic, poate stiti voi ceva mai bun sa ma ajutati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Atunci nu stiu ce sfat sa iti dau, ti-as spune sa mergi la medic dar nu e asa simplu pentru ca nici medicii nu isi pot da seama de cauze in cele mai multe cazuri...dar tratamente eficiente sunt sigura ca exista, incearca-le pe toate ca nu ai nimic de pierdut.

8 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

La mine apar din cauza unor bacterii cred, asta pentru ca de fiecare data se intampla cand mananc shaorma sau ceva de la fast food. Trebuie sa vezi daca la tine este de la alimente. Daca nu, mai pot fi un semn al unei imunitati slabe sau pur si simplu nu au cauze. Eu aveam o colega care se confrunta cu afte multe si dureroase si spunea ca a dat mii de lei pe analize si tot nu a reusit sa isi dea seama de la ce apar.
Farmacistul stie cel mai bine ce sa iti dea dar daca nu te ajuta nimic atunci nu stiu ce ai putea face. In cat timp iti trece o afta daca nu dai cu nimic?

| 99Andreea99 explică (pentru Furnicuta000):

In 3 săptămâni

| Furnicuta000 a răspuns (pentru 99Andreea99):

Cam mult. Esti sigura ca stai bine cu alimentatia? Mananci proteine, vitamine? Adica legume, carne, oua, lactate? Ca astea ar fi de baza

| 99Andreea99 explică (pentru Furnicuta000):

Am o alimentație buna doar ca sunt însărcinată, dar problemele astea le am de înainte de sarcină cam cu 8 luni inainte de a rămâne însărcinată.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru 99Andreea99):

Atunci nu stiu ce sfat sa iti dau, ti-as spune sa mergi la medic dar nu e asa simplu pentru ca nici medicii nu isi pot da seama de cauze in cele mai multe cazuri...dar tratamente eficiente sunt sigura ca exista, incearca-le pe toate ca nu ai nimic de pierdut.

| wildthing a răspuns:

Si mie imi ies afte, dar nu asa des cum iti ies tie, ci doar o data la cateva luni. Nici eu nu am reusit niciodata sa inteleg motivul (chiar nu cred ca am un sistem imunitar slabit); am folosit si eu glicerina si am constatat ca perioada de vindecare e cam aceeasi si cu si fara, asa ca am renuntat; indur durerea si le las sa se vindece de la sine; oricum nu stiu ce altceva sa le fac.

| adelina29 a răspuns:

Sunt un mare indicator pentru un sistem imunitar slăbit. Încearcă ceva pentru asta și precis vei scăpa și de afte.