| alexadeea a întrebat:

de ceva vreme, cand mananc ( si mananc putin ) incepe sa ma doara burta. ( peste tot ) Dar uneori ma doare si in partea stanga, partea dreapta sau in alte parti. Mentionez ca ma simt asa de acum cateva zile, am vomitat in parc. ( Da, mancasem sarmale laughing) si am baut o tona de apa si dupa m am dat intr un invartitor din ala. ) Ce ma intereseaza este: Pot avea apendicita? Si nu, nu imi amorteste piciorul dar ma doare uneori.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdevărulGolGoluţ a răspuns:

Ma bucur ca faci ceea ce trebuie happy Si sunt sigur ca totul e ceva minor, dar e mai bine sa fii sigura decat sa-ti para rau happy

17 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

E putin probabil sa fie apendicita, dar daca simptomele persista ar fi bine sa te adresezi unui medic gastroenterolog.
http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-gastroenterita

| anonimg a răspuns:

Daca te doare burta de mai mult timp este posibil sa fie apendicita. Mi-am dat seama de lucrul acesta numai cand am citit prima fraza. Mergi la un control, caci durerea nu va scadea din intensitate, nici nu se va mentine, ci va creste. Operatia este foarte usoara.

| alexadeea explică (pentru anonimg):

Stiu ca este usoara pentru ca si sora mea a facut o acum cateva luni dar eu de cand m am nascut ( prematur ) am probleme cu inima si na.mi-e frica oricum.

| alexadeea explică (pentru anonimg):

Si eu cred ca e apendicit pentru. ca asa avea simptomele si sora mea cand a avut apendicita, doar ca ei ii amortea piciorul. si acum ma doare burta si am mancat 2 sandvisuri cu cascaval, si o da nici nu prea am pofta de mancare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi si de la oxiuri, acea durere abdominala. Oxiuri= viermisori intestinali. Daca esti eleva mergi la cabinetul medical si daca locuiesti la tara, mergi la medicul de familie de acolo din sat sau comuna apropiata.Fiind eleva tu ai dreptul la consult gratuit. Nu e de joaca cu acesti viermisori intestinali.Sanatate.

| Carmen27 a răspuns:

Nu e obligatoriu sa ai apendicita dar tine minte ca poate fi ceva grav. Cel mai bine este sa te duci la doctor, el va sti ceea ce iti trebuie.

| alexadeea explică (pentru Carmen27):

Nu ma pot duce la doctor, uita-te la raspunsul dat pentru AdevărulGolGoluţ

| AdevărulGolGoluţ a răspuns (pentru alexadeea):

Indiferent de cati bani ai sau nu ai, vorbeste cu parintii, sanatatea merita, nu e un simplu moft, trebuie sa te controlezi, mai bine fara bani si sanatoasa, decat fara bani si bolnava cu complicatii prin spital, trust me happy

| alexadeea explică (pentru AdevărulGolGoluţ):

Da dar bunica spune ca e de la sarmale laughing mama nu ii spun, e in spital bolnava rau si azi face o a treia operatie, sau maine nu stiu, tata nu o sa ma sune prea devreme iar mie mi s a stricat tefelonul.

| AdevărulGolGoluţ a răspuns (pentru alexadeea):

Ce nasol, nu stiu ce sa-ti zic, cel mai bun sfat e sa spui. Daca taci si e ceva mai grav, o sa fie mai rau sad Asta e ghinionul, bunica nu e doctor.

| alexadeea explică (pentru AdevărulGolGoluţ):

Mda, si eu cred ca ii spun lui mama, daca crede ca e ceva grav sigur va face ea ceva.

| AdevărulGolGoluţ a răspuns (pentru alexadeea):

Ma bucur ca faci ceea ce trebuie happy Si sunt sigur ca totul e ceva minor, dar e mai bine sa fii sigura decat sa-ti para rau happy

| AdevărulGolGoluţ a răspuns:

Cel mai probabil, din ce spui tu, este gaz de la sarmale laughing. Du-te la spital si fa-ti niste analize cand ai timp, mai bine sa fii sigura big grin happy Mult noroc, sper sa fii bine happy

| alexadeea explică (pentru AdevărulGolGoluţ):

Nu ma pot duce la doctor, traiesc la tara si niici nu am bani sa merg...Si inca ceva, alerg cat de putin si incepe sa ma doara in parti.

Răspuns utilizator avertizat
| CrissuCrissPwpic a răspuns:

Trebuie neaparat sa mergi la medic si faza cu invartitul in chestia aia din parc nu este tocmai bine. Din moment ce stiai ca te doare burta nu trebuia sa te dai. Vorbeste cu parintii tai sa te duca la doctor!
sper ca te am ajutat

| alexadeea explică (pentru CrissuCrissPwpic):

In primul rand, tata e la Braila si mama la spital. si invaritutul... dupa ce m am dat in el m a durut burta. am stat 15 minute intr un fel de banca si cand m am ridicat sa merg acasa la masina mi a venit sa vomit, dupa m am simtit mai bine.

| pispispis a răspuns:

Du-te
la doctor ca se poate sa ai ceva probleme cu burta