| anonim_4396 a întrebat:

De o zi mi-a aparut la ochiul drept pe pleoapa de sus niste bubite si ma mananca.Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| jmekerashu a răspuns:

Poate fi un ulcior http://www.i-medic.ro/boli/orjeletul-ulciorul-si-salazionul, sau poate fi o infecție. Trebuie să mergi cu mare încredere la emdicul de familie pentru consultații și eventuală trimitere către un medic specialist.

| Vlad_Vladutz_1994 a răspuns:

Fii atent si asculta poate fi o iritatie sau de la microbii asta ca sunt peste tot du-te la medicul de familie sau ia alifia DIPROSALIC e cea mai buna e 7 lei si iti trece in 2-3 zile maxim.

| Kent2142 a răspuns:

O "Eczema a pleoapelor", o boala de piele neinfectioasa! sunt niste "pete" rosii ce contin mici vezicule cu lighid ce dau mancarimi!

-sunt afectati copii, adolescenti, MAI RAR ADULTII!

-apare doar daca esti alergic la:polenul, caldura, lumina, diverse metale. sau ai contact cu agenti infectiosi precum: streptococul, stafilococul, diversi fungi, bacilul Koch.

-TRATAMENT!:comprese antiseptice cu rivanol 1%, nitrat de argint, musetel, ser fiziologic sau solutie Borax 3%. De asemenea poti folosi unguente sau solutii cu corticosteroizi precum: triamcinolon ori betamethazon.

! sau mai bine, vizita: OFTALMOLOGIE, nu dermatologie!