| YellowPerson a întrebat:

De vreo saptamana am inceput sa merg la un centru de nutritie care promoveaza o firma numita,, Herbalife". Eu ma duc acolo pentru a face miscare si pentru a invata cum sa imi schimb stilul de viata si alimentatia, dar antrenorul de fitness si oamenii de acolo insista sa cumpar ceva prafuri pentru shake-uri, ceaiuri si batoane proteice ale firmei care cica fac minuni, spunand ca nu voi avea rezultate cu remodelearea corporala si pierderea greutatii daca nu le iau. Stiu ca datoria lor principala este sa isi vanda produsele, dar as fi vrut sa intreb daca are cineva vreo experienta cu aceasta firma si daca produsele lor chiar sunt benefice intr-un fel sau daca sunt doar o mare pierdere de timp si de bani, avand in vedere ca nu sunt tocmai ieftine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

Salut. Herbalife e un mare scam de companie, functioneaza pe principiul ca un x antrenor sau om pe care l-a ajutat sa recruteze alti participanti la programul asta si fac profit dupa urma lor, stiu asta pentru ca aveam un prieten care tot incerca sa ma convinga sa vin aici, desi eu nu aveam nicio problema cu fizicul, ba chiar sunt excelent, dar el tot insista, spunea doar sa vin sa vad cum e si daca imi place sa raman si chestii de genul, apoi individul asta a,, recrutat,, alti doi prieteni din cercul nostru si i-a dus acolo, le promiteau mare remodelare corporala si la fel cum ai spus tu ii punea sa cumpere porcarii de shakeuri si suplimente din firma lor, oamenii au reusit sa slabeasca ceva, dar nu datorita a suplimentelor de acolo, ci datorita faptului ca aveau consum caloric redus si e la mintea cocosului ca slabesti in timp, asadar sa nu ma mai lungesc, iti zic sa pleci de acolo pentru ca e pierdere de timp. Daca vrei sa faci miscare mergi la o sala unde ai antrenor care sa te invete cum sa lucrezi, si planul de nutritie sa ti-l faca el sau un nutritionist adevarat, iar suplimentele sa le iei dupa nevoile tale.

10 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

E o porcarie, sunt oameni care mor de la prafurile alea. Daca vrei, mergi la un nutritionist si fa sala

| Cosmin86 a răspuns (pentru AdelinaC):

Cine a murit de la suplimente?

problema e ca le vand la supra-pret, sa finanteze toata "verticala piramidei".

| AdelinaC a răspuns (pentru Cosmin86):

Ultimul caz de care imi amintesc era cu un baiat pana in 30 de ani

| Cosmin86 a răspuns (pentru AdelinaC):

Pai concret, nume si ce suplimente a luat. Probabil a aparut si la stiri.

Si sigur de la suplimente si nu de la steroizi/anabolizante?

| Adry05 a răspuns:

Cel mai probabil nu fac nimic, eventual poate îți mai taie pofta de mâncare și shake-u ăla ar fi înlocuitorul a 1 sau chiar 2 mese. Eu ți-aș recomanda să pleci de acolo, pare un mediu toxic unde singurul lor scop e să-ți vândă produsele alea, nepăsându-le de tine dacă slăbești sau nu, ba chiar o să continue să insiste să cumperi alea.

| Cosmin86 a răspuns:

Herbalife sunt doar o schema piramidala, atat si nimic mai mult. Si au si un mod foarte agresiv sa-si vanda produsele, care sunt oricum foarte scumpe.

O amarata de proteina din soia e de 2 ori mai scumpa decat o proteina din zer de la alta firma, cand ar trebui sa fie invers.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Herbalife sunt niste mizerii sinistre! Nu arunca banii pe asa ceva. A avut nevasta-mea experienta cu asa ceva si era sa crape din cauza prostiilor de la ei. Si mai stiu cateva cazuri similare.

| johnnny123 a răspuns:

Herbalife este o companie de multi-level-marketing, adică funcționează pe o schemă piramidală unde fiecare om trebuie să recruteze alți oameni.

Dacă înțelegi engleză, uită-te la filmul ăsta (posibil să fie și pe HBO GO subtitrat):
https://www.youtube.com/watch?v=s6MwGeOm8iI

| Dandinelle a răspuns:

Mai multi atunci primesti bonus mai mare la produsele comparate. Ca si produse pot zice ca batoanele de proteine sunt chiar bune pentru cei care fac sport aproape zilnic. Personal am urat shake-urile din cauza gustului de praf. Pe partea de dezvoltare persoanala am o parere destul de duala, pe de-o parte te invata sa fii mai coerent in sentimente dar pe de alta parte te si invata sa impingi lumea sa cumpere chit ca ei nu si-ar permite.
Iar ca sa fim sinceri cu slabitul si ingrasatul: odata ce metabolsimul tau se comporta intr-un anume fel, sa zicem ca te tot ingrasi, trebuie sa schimbi ceva, asta inseamna ca trebuie si tu sa depui un anume efort. Nimeni nu-ti va da secretul unui corp perfect standardizat deoarece fiecare are un corp diferit, metabolism, boli etc. O dieta sanatoasa si exercitii constante - asta este secretul unui corp bun.
Ei incearca si pe partea sentimentala, ceea ce mi s-a parut frumos, ca incearca sa-si invete oamenii care le vand produsele sa se simta bine in pielea lor dar mi se pare total absurda spalarea pe creier si de bani cu intalnirile si "congresele" in diferite tari. Unde trebuie sa fii pe un anumit loc in piramida sa beneficiezi de nu stiu ce reduceri.

| Sabs28 a răspuns:

Buna. Ia da tu un search pe google