| Lolly184 a întrebat:

deci de curand mi-am luat lentile de contact, cu acordul doctorului bineinteles. Nu sunt lentile de culoare ci de vedere. Cand le pun in ochi ma ustura ochii pentru cateva minute, si imi trece. Iar dupa ce le dau jos tot ma ustura ochii pentru ceva timp. Inainte sa le pun la ochi le tzin in cutia lor speciala cu lichid. Ma spal pe maini inainte sa le pun la ochi, deci fac exact ce mi-a zis si doctorul. Este normal sa ma usture ochii asa la inceput? specific.de 2 zile am aceste lentile. credeti ca asa este normal sa se intample? Ochiul drept este putin rosu, iar astazi cel drept m`a cam durut cand am avut lentilele de contact. Sincer nu vad ce am facut, sau daca e ceva in neregula. Va rog daca ma puteti ajuta, pentru ca nu vreau sa fac vreo infectie, sau cine stie ce. Mersi :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| PandaEcrazy a răspuns:

Din cauza solutiei in care sunt tinute lentilele ai dureri si usturari de ochi in ce priveste ochiul rosu nu-ti face griji poate ca din cauza acelor lentile bagate in ochi, ochii umezi amestecati cu solutia aia de la lentile poate ti-ai provocat o alergie la ochi...de obicei inainte ca ochiul sa ti se faca rosu, ar fi trebuit sa te manance ochiul...asai?