| smaly a întrebat:

Deci in urma cu aproape 2 luni am fost diagnosticat cu candidoza genitala si bucala am urmat tratamentu si dieta necesara timl de 1 luna si ma simt bine nu am febra sau ameteli ca inainte de tratament si dieta. Pai am luat pastile pentru starea generala si crem pentru zona genitala si atit. Dar crapaturile de pe limba nau trecut doar asa semnificativ. Medicu a spus sa fac spalaturi cu bicarbonat de sodiu dupa fiecare masa si dieta atita tot. Ce parere aveti? Pent ca.nust e atit de simplu dieta si spalaturile astea...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Lola05 a răspuns:

Bicarbonatul de sodiu e pentru candida cum e acidul sulfuric pentru tine. Tu nu poți trăi într-un mediu cu concentrație mare de acid sulfuric. Tot așa și ciuperca de candida, nu prea suportă mediile bazice. Nu îi convine și după ce se zbate un pic își dă seama că nu mai are scăpare și moare.
Da, e o metodă bună asta cu bicarbonatul de sodiu și mult mai puțin toxică decât pastilăraia de prin farmacii care îți dă perversă ca pe Tg Ocna la ficat și după aia dai în altele.
Ah, evită dulciurile, candida le adoră și o ajută să crească mare, ceea ce tu nu cred că-ți dorești. Și ai răbdare, că nu se vindecă peste noapte happy
Pentru zona genitală e foarte bun ceaiul concentrat de coada șoricelului, fă seara spălături sau băi de șezut (adică pui ceai în lighean și stai în el vreo 20 min) și apoi dă-te cu crema de la medic. Sau dacă nu ai la îndemână e ok și apa cu bicarbonat sau cu sare. Sare naturală, din aia pentru murături, nu extrafină.
Să te faci bine rapid!

| Lola05 a răspuns:

Ah și. am uitat un lucru happy Pentru vindecare mai rapidă și preîntâmpinarea recidivelor, ar fi indicat să faci o cură prelungită cu probiotice. O lună-două. Helps a lot, îți reface flora benefică și nu îi dau voie ciupercii să se dezvolte happy

| smaly explică (pentru Lola05):

Pai sigur caci fara dieta degeaba fac spalaturile astea ca nu mai trece

| Lina1993 a răspuns:

Bicarbonatul de sodiu este foarte puternic si este recunoscut pentru faptul ca omoara rapid virusii. Unele persoane folosesc bicarbonat de sodiu in loc de pasta de dinti, pentru ca e natural ( nu contine E-uri si alte porcarii ca in pasta de dinti) si albeste/curata dintii mult mai bine.