| byapiki a întrebat:

Dimineata am fost la oftalmolog pentru un control. Doctora mi-a spus ca am foarte putin strabism si m-am speriat foarte tare. El nu este foarte vizibil, dar vreau sa va intreb daca odata cu inaintarea varstei ochiul deviaza din ce in ce mai rau? Eu am si putine dioptrii si va trebui sa port ochelari. Daca iti port nu se va mai agrava? va roog, dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| thalyslly a răspuns:

Odata cu varsta normal ca se agraveaza.trebuie purtati ochelari.
si chiar daca se agraveaza se poate opera

| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Daca vei purta ochelari in timp se va repara. Dar asta necesita timp...
Eu am miopie, adica nu vad la distanta, iar doctora mi-a spus ca trebuie sa port ochelarii 40 de ani ca sa ma vindec... eu deja port de 5 ani...

| RAY a răspuns:

Din pacate o data cu varsta totul se duce in jos, si eu am probleme cu ochii

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, într-adevăr, odată cu trecerea timpului, afecţiunea se va AGRAVA dacă nu este "tratată" corespunzător!

În general, problema dioptriilor şi a strabismului se CORECTEAZĂ prin purtarea ochelarilor - depinde ce vârstă ai...

Ochelarii TREBUIE purtaţi tot timpul ( sau aşa cum ţi-a recomandat medicul specialist oftalmolog ), iar o dată la 6 luni TREBUIE refăcut un control pentru a vedea dacă este necesară schimbarea lentilelor!

În cazul în care strabismul nu se corectează prin purtarea ochelarilor, atunci se poate corecta chirurgical ( dacă afecţiunea este deranjantă ).

Toate cele bune.

| byapiki explică (pentru bursuc001):

Si daca voi purta ochelari ochiul nu va devia mai mult?(Am 14 ani)

| bursuc001 a răspuns (pentru byapiki):

Într-adevăr, dacă vei purta ochelari ( cu lentilele adecvate ), ochiul nu va mai devia aşa mult şi, în timp, se va "corecta"/micşora deviaţia respectivă.

O zi frumoasă.