| anonim_4396 a întrebat:

Buna dimineata,
Am o problema.Aseara nu am putut sa dorm toata noaptea iar pe la 5 dimineata m-am jucat singura, sa spun asa ca nu ma lasa sa folosesc termenul in categoria "sanatate". Dupa aia am simtit ca imi bate inima prea rapid si am luat o pastila de calciu si magneziu cu d3, si cand sa ma pun la somn, mi-a amortit dintr-o data partea din spate a capului. Am luat doua lingurite de miere de albine am baut apa si am iesit putin la aer, dupa care m-am pus in pat cateva minute, si cand sa ma ridic aveam ameteli si vederea incetosata. Am mai luat apoi un calciu efervescent si doua pastile de magnerot si ma simt mai bine, mai am doar ca niste furnicaturi in zona din spate a capului si crestet si daca pun mana simt cum pulseaza niste vene. Ce am? ma tem sa nu fie Doamne fereste un atac vascular sad Eu am probleme si cu tiroida din cauza unei diete drastice si prea mult sport si urmeaza sa merg saptamana asta la endocrnolog sa vad exact ce e, stiu doar ca am TSH marit. De vreo 5 nopti nici nu pot sa dorm, daca dorm 2-3 ore pe noapte, ma simt f obosita si stresata, sunt si pe stop. De fapt de cateva luni am o stare de oboseala din cauza tiroidei. Mai inainte mi-a mai trecut dar cand m-am asezat in pat dupa vreo 10 minute iar am simtit furnicaturi in crestetul capului, si daca pun mana simt cum pulseaza o vena. Sa merg si la neurologie? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Cel mai bine este sa iei o pauza. Toate se datoreaza stresului si deprivarii de somn. O saptamana-doua lasa sportul deoparte, lasa si televizorul, calculatorul si alte surse de informatii si stres, ia mult aer si mananca bine. Nu mult, dar bine. Si dormi in medie (cati ani ai?) 8 ore pana la 12, 7 si 1/2 pana la 16-17, 7 ore peste 17 ani.

| anonim_4396 explică (pentru Zenithf):

25...nu pot sa dorm de cand mi s-a dereglat tiroida, cu toate ca mor de somn.dar sunt stresata, cateva luni am tot asteptat, am mancat, am stat in pat si nu si-a revenit organismul la normal, trebuie sa merg la un medic..in legatura cu amorteala in zona din spatele capului, am observat ca imi trece dqca ma plimb usor prin aer liber, daca stau in pat parca iar ma furnica, amorteste..numai ca nu am dormit de ieri deloc.

| anonim_4396 explică (pentru Zenithf):

Sportul l-am lasat de mult, am tinut toata luna august o dieta de maxim 800 de calorii si sport in fiecare zi, iti dai seama ca la sfarsitul lunii eram epuizata, de atunci mi se trag toate problemele

| LaLaura a răspuns:

Buna.
Tu pentru tiroida iei tratament?
Daca da, ele iti dau starea aceea si nu mai lua atat calciu si magneziu ( dauneaza in cantitate mare).
Daca nu iei tratament pentru tiroida, fugi la medic, nu e de gluma cu asa ceva, prietena mea a facut operatie din cauza tiroidei si acum are tratament cu iod.
Daca ai tiroida e musai tota viata sa iei anumite pastile ( prescrise doar de medic dupa o verificare si un set de analize, si doza tot el ti-o da), plus un regim strict.

| anonim_4396 explică (pentru LaLaura):

Buna, nu iau pentru tiroida nimic, trebuie sa merg saptamana asta sa vad ce am. Toata viata? sad eu ma gandeam ca doar pana se regleaza

| LaLaura a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se regleaza nimic, e o boala pe viata, poate sa se agravezi daca nu este tinuta sub control.
Dar de unde stii ca ai probleme cu tiroida? ai fost la medic, daca ai fost e imposibil sa nu iti dea tratament, mai ales ca e boala grava, de la tiroida poti sa faci cancer ( prietena mea dupa operatia a fost suspencta de cancer, ii marise doza de medicamente si a spus sa faca musai tratament cu iod, pentru a nu se forma cancerul).
Prietena mea avea gatul umflat, acesta a fost primul semn de tiroida, plus ca obosea repede si se enerva foarte repede, ea s-a dus la medicul sau de familie, si de acolo i-a dat trimitere la un specialist.

| anonim_4396 explică (pentru LaLaura):

Mi-am facut doar analizele, i-am spus la doctorita ca am senzatie de nod in gat si mi-a spus sa fac si un TSH pentru tiroida, si mi-a iesit marit, si de aici a spus sa merg la un endocrinolog.Trebuie sa merg sapt asta sau viitoare. Si eu ma enervez si obosesc repede.

| LaLaura a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai du-te nu mai astepta, se agraveaza fara medicamente.
Incerca sa nu te mai enervezi, fii calma, de aici pleaca toata tiroida, de la nervi. Si nu ai voie sa consumi alune ( asta stiu de la prietena mea).

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Mdah, a patit-o si taica-meu. Si Basescu. Amindoi au sfirsit prin operatie prin care li s-a extirpat o bucata de tiroida. Amindoi au scapat vii din operatie, doar ca trebuie' sa ia zilnic pastile pina or sa crape. Nu iti iei pastilele, esti complet pe dos. Nu e asa de nasol ca la diabeticii dependenti de insulina, dar nici prea departe. Poate ai totusi noroc si scapi fara operatie si fara medicatie permanenta si e doar o dereglare temporara.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Da eu nu inteleg dc mi-a amortit partea din spate a capului.din cauza noptilor pierdute? in ultima vreme dormeam doar ziua si doar 3-4 ore si seara nu mai aveam somn. sa merg la un neurolog?

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta cu amortitul nu o prea stiu, dar presupun ca de la lipsa somnului o fi. Vezi in primul rind cu tiroida care e treaba, ca probabil aia e cauza la tot restul.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Ok..Multumesc:*

| Filip23 a răspuns (pentru anonim_4396):

TSH marit inseamna hipotirodie (exces de hormon tiroido-stimulant al hipofizei). Vezi ca sunt mari specialisti care dau tratament invers.
Nu te mai juca singura. Fa sport, nu pierde ziua la calculator, ia niste biter Bano si citeste rugaciunile de seara, daca esti crestina.

| untu a răspuns:

Sa bei niste lapte sau ceai de tei cu lamaie sa mai atenueze durerile si sa poti dormi bine! Lasa cafeaua deocamdata o buna perioada de timp!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa mai iau un calciu? Am calciu cu magneziu si zing de la alevia si alea se iau de 3 ori pe zi

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia si vezi cu tiroida ca nu e de gluma. In rest, mai usurel cu pastilele si baga alimente ca lumea.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Din cauza tiroidei sau a alimentatiei mele gresite din luna august nici inima nu mai bate normal si simt ca o apasare in zona aia, acum mananc normal, dar imi revin mai greu. ma simteam bine o perioada.dar am inceput sa merg cate o ora pe banda (nu alerg), cam 3 zile 4..si desi am mancat normal vad ca m-a obosit, plus nopti pierdute in ultima vreme

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici nu stiu la doctori sa merg, oricum prima data la endocrinolog, dupa aia ma gandeam la neurolog, cardiolog.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Frica mai, anxietatea nu te lasa sa dormi.Acea durere la ceafa si batai rapide de inima ca si un ghem in stomac, dureros este de la cap nu de la tiroida. Da, la neurologie e cazul sa mergi, mai bine la un psihiatru. Stiu si spun asat ca am avut exact cum spui tu.Ai citit ceva de sanatate atunci si te-ai speriat,odata pornita aceasta frica declanseaza atacuri de panica, iti amorteste, ba o mana, ba altceva durer de ceaaf si ameteli, batai de inima rapida si din cauza asta te sperii mai tare si scade etnsiunea astfel incat provoaca ameteli.Multi nu sit asta si da vina pe lipsa de calciu si magneziu cand ar trebui sa mearga la un psiholog sau psihiatru.

| PeFuga a răspuns:

Magneziul ala nu se ia mai tarziu de ora 17 pentru ca te agita... si ghici de ce nu poti tu dormi noaptea! There you go! happy

| ArthurKn a răspuns:

Am trecut prin asta(aveam doar probleme cu inima si plamanii).
https://imageshack.us/i/ipRckeybj
Mediteaza!

| Nicoleta188 a răspuns:

Cred ca este de la stres. Ia o pauza si ar trebui sa dormi ca si lui soramea i s-a intamplat asa. Bafta!