| TreiSurori a întrebat:

Buna dimineata
M-am trezit cu o durere mare la ochiul drept si "plangand", dupa 20 min inca doare putin si e foarte rosu si nu il pot deschide de tot plus ca vad foarte incetosat. Eu cred ca mi-a intrat ceva in ochi sora mea zice ca e conjunctivita. Vreo idee pls? M-am panicat si am plans 10 min in continuu...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
13 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Incercati sa curatati ochiul afectat cu o vata imbibata cu ceai de musetel cald!

| KillaNoFilla a răspuns (pentru untu):

Nu as face asta avand in vedere ca nu stim cauza ce duce la problema.Din cate se pare, pe exteriorul ochiului nu e nimic.

| untu a răspuns (pentru KillaNoFilla):

Dumneavoastra sunteti medic? Nu conteaza si nu are importanta! Ceaiul de musetel este un foarte bun calmant pentru ochi indiferent de imprejurari (lovire,praf,microbi,infectii,iritatii, alergie, etc.) Ochiul se tine inchis cu vata imbibata cu ceai de musetel pe deasupra pleoapei pana a doua zi! Deci se curata si pe exterior si pe interior, daca nu se trece, sa meraga la medic!

| KillaNoFilla a răspuns (pentru untu):

Nu ai specificat,, pe deasupra pleopei, evident ca nu dauneaza nimic in acest caz si cand am spus exteriorul ochiului e clar ca ma referiam la cornee.

| untu a răspuns (pentru KillaNoFilla):

Da,tot acolo ma refeream sa ajunga ceaiul de musetel!

| TreiSurori explică (pentru KillaNoFilla):

Durere nu mai am decat foarte putin dar vad intetosat rau..mai ales la lumina.
Am zgariat retina sau ceva? doamne iarta ma ca nu ma pricep

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ai tras curent si nici nu ai avut un soc emotional de curand, cel mai probabil e conjuctivita.

Revenind la lucruri mai importante, sunt destul de sigur ca te-am vazut intr-un film pentru adulti...

| TreiSurori explică (pentru anonim_4396):

M`ai dat de gol big grin laughing nu mai spune la nimeni
oricum, am luat visine pentru ochi si am scapat...era zgariat putin.

| KillaNoFilla a răspuns:

Poate te-ai lovit.Vezi daca si maine e la fel atunci e conjuctivita.

| TreiSurori explică (pentru KillaNoFilla):

As vrea sa merg la urgente azi...de la 7 sunt asa si e 11, ma tot doare si problema e ca nu pot sa dorm..am incercat dar daca il tin mult inchis doare. Culoarea e normala, nu sunt chestii rosii sau ceva :/
Mi`e rusine sa merg la spital cine stie..ma pun sa astept si 10 ani.

| KillaNoFilla a răspuns (pentru TreiSurori):

Conjunctivita este insotita de vene rosi la ochi.
Du-te la medicul tau, de aceea e medic, sa te consulte.

| TreiSurori explică (pentru KillaNoFilla):

Nu am medic de familie...o sa ma duc la urgente, sper sa ma primeasca.

| KillaNoFilla a răspuns:

Incearca sa prinzi pleopa de sus, de gene
dupa care sa o tragi in jos peste cea inferioara si sa o misti putin stanga-drepta apasand lejer.