| UrbanRazor a întrebat:

Astazi dupa ce am venit de la scoala catelul meu avea conjunctiva rosie dar totusi are umflata cum sa zic, pielea/carnea de sub pleoapa si e rosie/inflamata. De asemenea am observat ca inautru, la cornee, la ochiul afectat, se vede incetosat si nu se mai vede irisul clar ca in celalalt ochi. De asemenea, doar la pleoapa de sus e umflata, jos nu.
Nu stiu daca e pleoapa sau daca e conjunctiva, dar daca dau putin pleoapa la oparte e ca un fel de carne, dar totul a aparut astazi cred ca dupa ce a schelalait 1 secunda in timp ce sapa in curte(nu stiam).
Va rog ce sugerati? Am aplicat kanamicina si s-a mai desumflat, incat acum poate deschide ochiul 70-80% dar o deranjeaza. De asemenea am pus si o solutie de ochi Proculin pentru conjunctivita si alergii.
Nu pot merge azi la veterinar pentru ca s-a inserat si nu mai e deschis nimic dar maine dimineata daca nu se rezolva direct la cabinet ma duc cu ea.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Johnd94 a răspuns:

Nu cred ca va pati nimic pana la dimineata, insa maine sa mergi de urgenta cu el la veterinar chiar daca ii vor trece umflaturile.