| Anonimafarahaz2 a întrebat:

Buna, din iunie am trecut printr-o perioada foarte grea in care n-am mai prea mancat, acum pe plan psihic sunt ok, dar am slăbit extrem de tare de la 62 de kg la 53. Si nu mi-a revenit deloc pofta de mancare. Ma puteti ajuta cu ceva pastile care pot sa ma ajute cu apetitul? (in afara de suplimente cu vitamine pentru ca am luat si nu m-au ajutat).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Peritol una pe zi, dau unii medici pentru urcarea poftei de mancare.
Merge 90 %, scrie si pe prospect ca are acest efect.

El nu este direct pentru asta, dar merge f bine si doar pe asta.

Am testat eu o pastila si a functionat. E medicament, nu supliment.
Dar intai discuta cu un medic, nu lua de capul tau. Ii spui si de problema psihica avuta.

| Caro34 a răspuns:

Ai slabit, foarte bine! Mananca acum doar ce-ti place; pofta vine mancand! Mancarea trebuie sa fie pe farfurie, frumos aranjata si trebuie sa o mananci cu cineva, adica nu singura! Daca nu ai pe nimeni, ia o prietena la tine si mancati impreuna sau in parc, pe o banca! Bea si un ceai sau un suc proaspat de fructe cu paiul fiindca e nobil! O prajitua de casa sanatoasa e bine venita si ajuta la ridicarea moralului! Nici o perioada nu-i asa de grea daca o petrecem: alaturi de oameni, in discutii de suflet cu ei, in credinta, iubire, respect pentru noi, fara frici, temeri, stres etc! Noi alegem mereu binele din rau si raul din bine! Numai bine!

| DovleacTurbat a răspuns:

Pentru inceput mănâncă alimente bogate in calorii (ajuta daca nu poți mânca mult).
Folosește untul de arahide, are vreo 500 și ceva sau mai bine de kcal /100g. Îl poți combina cu lapte+cacao, banane etc.
Verifica informațiile nutriționale ale alimentelor și combină ce îți place ție.

| NisipLaMare a răspuns:

Limoanda este pentru cei fara apetit.Dar daca ai probleme la stomac nu recomand. Poti sa mananci fructe in timpul zile corpul cere dupa si ceva masiv cum ar fi carnita.