| Bianca1203 a întrebat:

Bună din nou, știți ca v am zis acum ceva timp ca am avut puroi in gat, ei bine, am luat tratamentul, au trecut 2 săptămâni, am avut grija sa nu respir aer rece șamd. Am făcut exsudat si a ieșit ok, ideea e ca de vreo 3 zile am găsit în gât niște coșuri albe, pe amigdale mai exact. Am luat un bețișor de ureche si l am spart, am un mic semn in amigdala dreapta, iar azi am mai găsit altul pe amigdala stânga, era ascuns mai spre gat unde greu se vede, am studiat bine amigdala. Si tot asa, am spart o, da cu unghia de data asta si a curs sânge. Ideea e alta, gatul nu ma doare gen sa am amigdala, pot sa înghit, sa beau etc, mai am asa câteodată când ies dimineața o mica tendința de a durea, dar trece. Voi ce credeți ca as avea? La medic nu pot sa merg, ca nu am amigdalele roșii si nici pete de puroi cum aveam când am fost cu puroiul atunci. Mulțumesc! Dau fundă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DrMihailoviciS a răspuns:

Din descrierea ta, este posibil să ai o formă de amigdalită cronică, în care se formează coșuri albe pe amigdale, cunoscute sub numele de „caseum" sau „pietre ale amigdalelor". Aceste coșuri pot fi cauzate de acumularea de resturi alimentare, celule moarte și bacterii în criptele amigdalelor. În plus, faptul că ai găsit sânge atunci când ai spart coșurile ar putea indica o iritație sau inflamație a amigdalelor.

Este important să îți menții igiena orală bună și să clătești gâtul cu apă sărată sau soluții de gargară pentru a reduce inflamația și pentru a preveni recurența coșurilor albe. De asemenea, poți încerca să eviți alimentele care pot agrava inflamația în zona gâtului.

Dacă simptomele persistă sau devin mai severe, este recomandat să consulți un medic ORL pentru evaluare și tratament adecvat.
Sper că te-am ajutat! Doamne ajuta!

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca gatul nu te mai durea, cu ce te deranjau acele chestii mici albe? nu este indicat sa le indepartezi mai ales cu unghia ci sa faci de exemplu gargara cu o solutie preparata de tine din apa calduta in care pui sare (se maesteca bine apa cu sara si se face gargara)!
daca nu ma insel acele puncte albe se numesc cazeum

https://www.romedic.ro/puncte-albe-pe-amigdale-cazeum-0R18978

| Bianca1203 explică (pentru Simpatic):

Da nu ma deranjau, ma speriau, sa nu cumva sa reapara. Si uite ca ma doare putin acum gâtul?

| Simpatic a răspuns (pentru Bianca1203):

Poti incerca si acum apa cu sare!