| EllyElenna26 a întrebat:

Din pacate prietena mea cea mai buna a fost batuta de tata.
In acest moment este cu mine dar nu imi pot da seama ce remedii pot folosi pentru a-i trata ranile.A fost batuta in urma cu doua seri.Presupun ca a fost data cu capul de ceva deoarece deasupra arcadei stangi are un hematom maricel in care s-a coagulat foarte mult sange si este vanat.Rana s-a extins iar sangele s-a coagulat si in jugul ochiului(deasupra si dedesubtul ochiului) inca o rana este vizibila la nivelul maxilarului.
Tin sa mentionez ca i-am administrat nurofen forte pentru durere si remedii cum ar fi cartoful ras,gheata,foi de varza,comprese cu apa rece, comprese cu tinctura de propolis si crema de la farmacie Troxevasin.
Imi este teama sa nu se agraveze hematomul.
Intrebarile mele sunt urmatoarele :
1.ce se poate intampla daca hematomul nu se retrage?
2. Ce remedii mai pot folosi pentru a-i retrage vanataile si umflaturile destul de repede?
Multumesc foarte mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă îți pasă de ea, are nevoie de consult medical de specialitate, și de urgență la camera de gardă.
Te depășește!
Pa, pa.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://adevarul.ro/......index.html
Cel mai indicat ar fi consultul medical, mai bine sa afle acum daca acea lovitura nu dauneaza.
Indicat ar fi consultul si parerea medicului.
O zi frumoasa sa ai:)

| express11 a răspuns:

Pe hematom o punga cu gheata.vanataile cu troxevasin.

| bogz a răspuns:

Du-te si ***-i o bataie lui ta'su de sa te tina minte.

| EllyElenna26 explică (pentru bogz):

Interesanta idee laughing insa nu am eu puterea de a face asta si nici nu tine de mine sa ma bag in problemele altora.Insa ar merita o bataie de genul asta.

| Fatamuntilor a răspuns:

Mergeti la doctor, el isi va seama de gravitatea loviturilor.De obicei si politia se autosesiseza in asemenea cazuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa mergi la medic in astfel de caz. Si medicul sa legatura cu protectia copilului daca este minora. Sau politia dupa caz. Daca se ascunde si nu va face ceva in privinta asta, multe batai si hematoane va avea.

| Vlach a răspuns:

Merge-ti la doctor apoi reclamati-l la protectia copilului, o vreme sa nu o mai lasi acasa, tine-o la tine caci cine stie ce mai poate face tatal ei

| thezbx a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergeti la doctor. dar daca mergeti la doctor o sa va intrebe ce a patit si daca cumva se afla adevarul, o sa intervina protectia copilului si tatal ei va avea de suferit. incercati sa inventati cea mai buna scuza posibila si mergeti la doctor.

| shurubeluuuu a răspuns:

Trimite-o la politie sa il reclame pe tatal tau,care se crede Chuck Norris,si culmea,bate o fata,si ce a facut ma,a facut wrestling cu ea, doamneeee, presupun ca i-a carat cateva scaune, si un sac de pumni!
deci, solutiatongueOLITIA!

| Nicol12378 a răspuns:

Du-te cu ea la doctor si se va rezolva big grin
Funda?

| EllyElenna26 explică:

Stiu ca ma poate depasi situatia.I-am propus sa mergem la doctor insa refuza pentru ca nu vrea sa aduca probleme mai mari in familie.Nu ii pot impune sa mearga daca nu doreste.Este majora este decizia ei.Dar nici nu pot sta cu mainile in san sa o vad invinetita toata de aceea caut remedii. In orice caz multumesc foarte mult de sfaturi.

| BURCILUCIAN a răspuns:

La medic si apoi la politie

| Elyyiela a răspuns:

Du-te cu ea la doctor.