| Ðεεα • ♥ a întrebat:

Bună dragii mei!
Am o întrebare la voi, şi vă rog să mă ajutaţi . Acum 1 an, mi s-a umflat un deget pe timp de iarnă (arătătorul ) , nu am luat în considerare, am folosit hidrocortizon,şi mi-a ameliorat durerea, însă anul ăsta, mi s-a umflat toată mână, degetele îmi sunt umflate, s-au deformat, apar mici oase care mă dor , articulaţiile mă dor . Vă rog să-mi spuneţi dacă aţi întâmpinat problema asta, ce aţi luat, cu ce v-a trecut? sad Vă mulţumesc mult . Menţionez că am 16 ani sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ar fi bine sa te vada un medic reumatolog. Este posibil sa ai o artita juvenila, boala care se trateaza cu mult succes si chiar se vindeca cu conditia sa fie diagnosticata si tratata cat mai precoce.

| Oana2106 a răspuns:

Bună, dragă Deea! Sfatul meu este să mergi urgent la un medic ortoped, care probabil te va pune să faci o radiografie pentru a vedea cum arată acele "mici oase" despre care ai menționat. După cum ai observat și tu, problemele nu trec de la sine, ci se agravează.
Nu lua medicamente după sfaturile persoanelor neavizate! Mergi și discută cu un specialist.

| Kazimir a răspuns (pentru Oana2106):

Ortoped pentru umflături și dureri atriculare? Eu aș merge mai degrabă la un reumatolog. Bune sfaturi mai dai și tu... doamna Brigaela are dreptate.
p.s. se numesc carpiene și metacarpiene nu oase mici.

| Oana2106 a răspuns (pentru Kazimir):

Nu era nevoie să repeţi ce a zis Brigaela înaintea ta. Cât despre Deea, ea vorbea despre cu totul altceva : a zis că i-au apărut "mici oase".

| Kazimir a răspuns (pentru Oana2106):

Nu era nevoie să-mi dai replay.

| Ðεεα • ♥ explică:

Hei, dragele mele! Am mers la pediatrie, astăzi iar dna. doctor a vorbit ceva despre un sindrom nuştiu care.şi mi-a dat Calciu (fiole să le beau) şi nişte pastiluţe micuţe AERIUS asta până am programarea la analize. Totuşi, mie mi s-au deformat articulaţiile, calciul se dă pentru aşa ceva? Mă dor îngrozitor mâinile, vă rog să-mi spuneţi! Mulţumesc mult!:*

| Ðεεα • ♥ explică:

Şi aierus astea, am citit că-s pentru alergii, umflaturi.dar provocate de alergii, urticarie. Doamne!