| Marius555ro a întrebat:

Salut, aseară am fost lovit cu piciorul accidental in mâna stângă si mi-am dat degetele peste cap, arătătorul, mijlociul si inelarul si acum ma dor si nu pot sa le îndoi, undeva la 50% doar, iar arătătorul si inelarul s-au umflat putin. Arătătorul este puțin vânat la mijloc cum ar veni, pe semne ca astea 2 sunt putin mai rănite decât inelarul, am mai pățit in trecut la un deget doar, umflatura, durere, nu puteam sa il îndoi de tot dar a trecut de la sine dupa un timp. De această dată sa fie rupte? Sau sa fie doar o entorsă urâțică? Ideea de mers la medic nu prea mă încântă, ca nu prea am mers eu nici inainte, stiu ca internetul nu se compara cu verificatul specializat, însă vreau niste păreri sau sfaturi de la persoanele care poate s-au aflat în situația mea, multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| IceRope a răspuns:

Nu există altă cale decât controlul la medicul ortoped. Altfel, poți rămâne cu sechele, posibil pe viață. Cine susține altceva este inconștient.

| Marius555ro explică (pentru IceRope):

Am fost la farmacie si mi s-a prescris o cremă anti imflamatoare si niste pastile pentru ameliorarea durerii, si mi-a zis ca daca in 2 3 zile maxim nu dă semne de îmbunătățire să mă duc la control.

| Trixt3r a răspuns:

Eu sugerez ori sa mergi la medicul de familie, ori sa mergi la UPU, la urgente - Nu recomand urgentele decat daca-i ultima solutie, ei o sa-ti faca o radiografie dar cel mai probabil o sa astepti foarte multe ore in sir pana nu sunt alte urgente mai mari.

| AjutoameniipeTPU a răspuns:

Mergi la doctor.