| Username0410 a întrebat:

Buna dragilor!
Încep prin a spune că am devenit puțin paranoia de când o pisică m-a zgariat (20 iunie) și am văzut un reportaj despre rabie (14 august).
Pisica e a vecinilor dar umbla și pe afara, nu era vaccinata antirabic și nici eu nu m-am dus în acel moment la medic. Am însă de 2 săptămâni niste dureri de oase groaznice și înțepături la nivelul pielii cum nu am avut vreodată în viața. Aștept rezultate de la analizele pentru boala zgârieturii de pisica. Spuneți mi va rog cum as putea sa mă liniștesc și să elimin rabia din discuției/ gândire! Pisica e bine mersi inca, nu da semne că ar fi bolnava, dar ce alta bacterie/ virus ar putea determina aceste senzații/dureri/ simptome?
Am făcut și analize de anticorpi pentru rabie, însă acelea ies in 22 zile, deci cale lungă până acolo.
Și am zvacuri ale mușchilor faciali!
Deci ajutor!
Medicii mi au spus că dacă pisica încă traieste, sigur nu e rabia la mijloc, dar cine știe?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la medic, ca aici nu avem cum sa te ajutam!

| Yuoia a răspuns:

Esti doar paranoic!
Din 20 IUNIE (iunie!) si pana acum 2 saptamani nu ai avut nimic. Dintr-o data ai simptome de tot felul.
Ai "zvacuri ale mușchilor faciali" pentru ca e cald, nu te hidratezi si probabil de la atata transpiratie ai si lipsa de magneziu.

| Eireann a răspuns:

Medicii stiu - dupa ce incepe sa manifeste simptomele specifice rabiei o pisica moare inevitabil in maxim 10 zile. Si in plus rabia e putin probabil sa se transmita prin zgarieturi - virusul se transmite prin saliva deci muscaturi. Stai calm.

| Caro34 a răspuns:

Stii ca unele boli le simti, chiar cand nu le ai? Capul tau le inventeza si te duce la nebunie. Fii serioasa! Continua-ti viata si uita cateva amarate de zgaraieturi. Asteapta rezultatul insa nu cred ca ai avea ceva! Numai bine!

| IceRope a răspuns:

Văd că ești genul mai încet, așa că o să îți explic foarte clar
și raspicat cum stă treabă cu tine: N-AI NIMIC.