| Oerrc a întrebat:

M-a zgâriat acum o săptămână mai rău o pisică și cineva mi-a zis că rabia se poate transmite și așa deoarece pisica își linge ghearele. Sa aștept deznodământul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ai impresia că orice mâță care te zgârâie are rabie?
Dacă zona unde te-a zgâriat nu s-a infectat, nu te (mai) doare, de ce iti faci griji? De obicei, se spală locul și se dezinfectează, de preferat cu betadină (antiseptic cu spectru larg, care distruge bacteriile).

| Mosotti a răspuns:

Stai linistit ca nu ti-a transmis nimic, rar se transmite.

| Crescent a răspuns:

E normal sa te zgarie o pisica. Nu ar trebui sa te gandesti la asa ceva. Daca totusi nu iti poti scoate asta din cap, cauta informatii despre asta pe internet