| Arh123 a întrebat:

Eri m-a prins curentu la urechi si azi ma doare urechea stanga ziceti-mi ce sa iau ca nu mai suport PLZ

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AndreiGabi a răspuns:

Eu am patit cand eram mai mic si mie imi punea mama o picatura doua de ulei caldut in urechie sau ma punea sa tin un prosop cu sare incalzita(subtire prosopul si incalzita destul de tare, cat sa poti suporta).Eu scapam cu astea...

6 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Pai in primul rand pune niste vata in urechi, si du-te la un medic orl!
el o sa iti dea probabil niste picaturi.in functie de ce iti vede tie in ureche!
.nu e de joaca cu chestii din asteea..., daca de ex erai putin ud in ureche atunci poti sa o dai intr-o mare otita.si la otita, chiar nu te poti lua dupa sfaturi luate de pe net!

| bogdan007 a răspuns:

Iei o mana zdravana de sare, o incinzi bine bine pe ceva, apoi o iei, o pui intr-o carpa, si strangi bine carpa aia pana se formeaza in interiorul carpei un fel de bulgare... apoi iei carpa in care se afla sarea facuta "bulgare".si ti la ureche cat crezi tu

eu asa faceam cand ma dureau urechile iarnatongue

| KSD a răspuns:

Pe mine cand ma prinde curentu,iau doua tigari,una o bag intr-o ureche,una in alta ureche,si le aprind,vorbesc foarte seriosbig grin si eu asa scap de curent, in cateva minute, sper ca ti-am fost de ajutorhappy

| iull_1544 a răspuns:

Buna! happy
Imi pare foarte rau pentru tine... si am urmatoarele solutii:
1. aprinde-ti o tigara si lasa urechea sa "fumeze" happy [ciudat da` merge]
2. fa un tolcer dintr-o foaie dubla de ziar, tine capatul ascutit in ureche si aprinde celalalt capat; cand ajunge flacara ed ureche arunca tolcerul in chiuveta uda.
...cam atat fac eu cand m-a prins curentul si sper din suflet ca te-am ajutat.

Răspuns utilizator avertizat
| ICH_7846 a răspuns:

Daca te-a prins curentul, nu ar trebui sa te doara atat de tare.
Du-te la medicul de familie, sau macar da un telefon. El stie de departe cel mai bine.
Pana atunci, baga o aspirina sau un calmant si fa-ti un ceai(de tei preferabil).