| Secret5 a întrebat:

Este normal că am sânii de dimensiuni diferite? Adică sânul stâng este mai mare decât cel drept și așa au început să se dezvolte de peste 1 an! Am 17 ani și eu o consider o problema pentru că se văd urat când port tricouri mulate sau bustiera! Diferența nu este prea mare dar totuși observabilă

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este perfect normal!
TOTI oamenii au partea stanga DIFERITA de cat partea dreapta!
Exercitiul cel mai la indemana este sa fotografiezi pe cineva exact din fata. Daca tai poza exact in mijloc si o parte inlocuiesti cu partea cealalta intoarsa, atunci persoana din fotografie va fi foarte greu sau deloc recunoscuta, chiar si de apropiatii sai.

Nu-ti fa probleme, toata lumea are organele de marimi si forme diferite (ochii, urechile, sanii, testiculele, membrele etc.).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se poate rezolva cu un sutien făcut la croitoreasă, care să așeze în cupă un burete de grosime adecvată care să suplinească lipsa.

| mihai69 a răspuns:

De normal, e normal.
Că peste o anumită proporție, asimetria devine deranjantă / inestetică - e altă problemă. Și teoretic se poate apela gratuit la chirurgie reparatorie în astfel de cazuri, dar numai după finalul pubertății, ca să se definitiveze dimensiunile finale și abia atunci să iei decizia potrivită.
Într timp, fie un sutien făcut la comandă, fie ceva „pad"-uri de silicon introduse în cupe sau bustieră pentru diminuarea efectului vizual te vor scuti de comentarii răutăcioase.

| minrest a răspuns:

Da, este perfect normal; cineva are un san dublu fata de celalalt si ii sta foarte bine. Se vad urat? Nu stiu de ce crezi asta, niciodata nu sunt egali, eu sunt sigur ca se vad foarte bine; sanii in general sunt ceva frumos.

| sofisis a răspuns:

Da, toate femeile au sanul mai stang mai mare decat cel drept. La unele e mai vizibil, la altele nu. Dar nici o femeie nu are sanii egali. Nici ochii. Nici urechile. Nici bratele. Nimic nu e perfect simetric si egal.

| Iote a răspuns:

O diferenta este la toate femeile. Si se dezvolta mai mult, partea cu mana folosita mai mult. Nu te mai stresa pentru ca esti normala.

| sopranaCadaverica a răspuns:

Pe langa celelalte raspunsuri primite mai sus, toate legate de estetica, pentru ca, dupa cum si tu ai spus, doar acest lucru te deranjeaza, eu consider ca ar trebui sa-ti pui problema sanatatii prima data. Nu a esteticii.
Pentru a fi sigura ca nu e vorba de noduli sau alte probleme hormonale, consulta un medic, abia mai apoi magazinul cu sutiene.