| Andreea202 a întrebat:

Buna! Este normal ca inainte cu o săptămână de menstruatie sa am dureri de burta mici, balonare, gaze, sani umflați, tari si putin dureroși?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este un cat se poate de categoric DA.
In majoritatea cazurilor, majoritatea fetelor/femeilor cu cateva zile inainte dar si in timpul perioadei menstruale, se confrunta cu dureri care apar ca urmare a crampelor care se formeaza atunci cand muschii uterului se contorsioneaza/contracta pentru a expulza tesutul mucoasei care acopera peretele sau interior. Substante asemanatoare hormonilor, numite PROSTAGLANDINE sunt produse de organismul femeii cu cateva zile inainte de a se termina ciclul menstrual, cu scopul de a fi declansata pornirea menstruatie. Reiese ca PROSTAGLANDINA este substanta care are rolul de a provoaca contorsionarea muschilor uterului si acest proces determina aparitia durerii ca urmare a contractiilor musculaturii uterine. Cu cat nivelul cantitatii de prostaglandina este mai ridicat, cu atat crampele menstruale sunt mai severe. Multi experti in acest domeniu, considera ca aceste contractii severe contracta si vasele de sange care alimenteaza uterul si provoaca ruperea lor in momentul desprinderii ENDOMETRULUI de pe peretele intern al uterului.
Daca vei accesa si lectura articolul urmatorul, vei intelege care este originea atat a crampelor uterine cat si a durerilor asociate.
http://www.sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/crampele-menstruale_9866
De ce sunt unele crampe menstruale atat de dureroase?
,, Crampele menstruale sunt cauzate de contractii uterine care apar ca raspuns la eliberarea de prostaglandine si a altor substante chimice.
Crampele sunt cu atat mai dureroase atunci cand cheaguri de sange sau bucati de tesut din mucoasa uterina strabat colul uterin, mai ales in cazul in care canalul cervical este ingust. Diferenta dintre crampele menstruale dureroase si cele care sunt mai putin dureroase (suportabile) depinde de cantitatea de prostaglandina produsa de organismul fiecarei femei in parte.
Femeile care au crampe menstruale severe, au valori ridicate ale prostaglandinelor la nivelul endomentrului (mucoasei uterine), comparative cu femeile care nu au deloc crampe menstruale.
Crampele menstruale ''normale'' sunt similare/asemanatoare cu cele produse si resimtite de femeile insarcinate atunci cand li se administreaza prostaglandine, sub forma medicamentoasa, cu scopul de a li se induce procesul de travaliu prenatal.''
Multa sanatate!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Sunt simptome normale, iar diversitatea lor variază de la fată la fată.
De obicei, apar dureri in partea inferioară a abdomenului și a spatelui, senzatie de balonare, sâni puțini dureroși, dureri de cap, oboseală, iritabilitate...

| Andreea202 explică (pentru floresdemayo):

Da in mare parte stiu dar m-am speriat de balonare si sânii umflați și dureroși

| floresdemayo a răspuns (pentru Andreea202):

Toate am fost confuze la început...
Dar, să știi că simptomele apar cam inainte cu două-trei zile, deci s-ar putea să iti vină mai repede.winking

| Zuzu1991 a răspuns:

Daca pui aici intrebarea asta inseamna ca nu ai pe nimeni acasa in care ai incredere, eu pot sa iti dau un /hug virtual, dar nu stiu daca o sa te incalzeasca, iar tu ai nevoie de multe imbratisari ca sa treci peste o faza a vietii care e destul de naspa pentru fete

/HUG /HUG /HUG /HUG

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| NuDauNiciunNume a răspuns:

Este normal. Si mie imi apar aceste simptome cu o saptamana inainte. Mereu.

| Katsune a răspuns:

Buna! Da. Asa, organismul iti spune sa te pregatesti. Nu la toata lumea e la fel. Deci e normal?

| Katsune a răspuns (pentru Katsune):

Scuzee. Fara semnul intrebarii. Nu stiu cum de s-a tastat?

| Katsune a răspuns (pentru Katsune):

A, ups. Acum mi-am dat seama. Pusesem un emoticon si de aceealaughing

| Andreea202 explică (pentru Katsune):

Nu-i nimic, mulțumesc mult pentru răspuns chiar eram putin speriadeoarece de la imbalonare aveam burta putin umflată si din cauza sanilor umflați si dureroși credeam ca am altceva mai grav