| Andreea202 a întrebat:

Este normal sa ma doara sanii, sa fie umflați și tari înainte cu o săptămână de menstruatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Este perfect normal, sunt durerile premenstruale.

| MihaelaDart a răspuns:

Citeste aici despre sindromul premenstrual si toate starile pe care le confrunti in prima saptamana de ati veni menstruatia https://www.farmacialapretmic.ro/......teaza.html

| romeo78 a răspuns:

Da, este normal, deoarece începe lactația. Organismul dă semnalul faptului că ești fertilă.

| MihaelaDart a răspuns (pentru romeo78):

Care lactatie laughing? Ce treaba are lactatia cu zilele fertile? Ori apare lactatia ori esti fertila care dintre ele? laughing Fertilitatea nu este la MENSTRTUATIE, ci la OVULATIE! Sunt doua lucruri total diferite.
Aceste dureri de san nu sunt numai in cazul in care o femeie este insarcinata, ci si la aparitia menstruatiei, adica in prima saptamana de venirea ei. Iar cand o femeie este la ovulatie, durerile de san nu apar, ci este o stare de discomfort in partea genitala cu dureri de mijloc.
Ce inseamna sa fi barbat si sa nu stii cum este sa fi la menstruatie!

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este perfect normal.

| Eireann a răspuns:

Da, e una dintre manifestarile sindromului premenstrual. Alte lucruri pe care le poti obseva e o stare de iritabilitate, usoare dureri de spate, burta si cap, sensibilitate crescuta la nivelul organelor genitale, apetit crescut etc. Toate astea sunt perfect normale desi nu foarte placute.