| adonis a întrebat:

eu am 15 ani acum si ma doare spatele cam de un an, un pic mai sus de osul bazinului cam in dreapta ma doare mai tare cand sunt aplecat si cand ma ridic ma inteapa de fac pe mine si vad ca nu imi trece si a inceput asa :eu sunt sportiv si jucam fotball in campionat, a fost o ploaie am stat pe o piatra rece nemiscat cam 20 de min, nu bagam de seama si era iarna, apoi am stat cu durerea cam 5 luni dar durerea era suportabila, m-am apucat de sala, mi-a trecut spatele cam 3 luni ma simteam strong ca orice om normal, apoi a inceput sa ma doar putin si intr-o zi am dat cu MATURA IN CURTE cam 2 ore am stat aplecat si cand m-am indreptat m-a durut foarte tare. Dupa 3 zile m-a durut de nu mai puteam sa fac nimica nici sa ma misc parca eram paralizat orice miscare ma durea de plangeam zi si noapte si vad ca nu imi trece am fost si la doctor am facut raze la spate dar nimica nimica nu mai suport va rog ajutati-ma un doctor cu spatele ceva, am voie sa fac RMN? ca nu mai pot suporta va rog frumos. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
luciana
| luciana a răspuns:

Ai racit f. tare stand pe acea piatra, si baietii racesc si nu mai sta pe pietre, beton etc...; cum de ai asteptats suferi asa de mult,, orice boala se agraveaza daca nu e tratatata din timp. Neaparat mergi la medic, dar mai intai poti face o ecografie la rinichi sau doar in partea de jos a bazinului, spre a afla ce este... S-ar putea sa fi racit f. tare la rinichi sau si la vezica urinara; mergi negresit la medicul de familie, explica-i ce simti si el te va indruma si da trimitere la medicul catre care, el stie cel mai bine; pana ajungi la medic fa bai calde stand in cada curata si dezinfectata in sezut in apa cat poti de calda (nu exagera )si apoi stai infofolit la brau sub o patura sau cu o patura ceva in jurul abdomenului ca sa nu racesti mai rau, sosete in picioare, un trening pe tine si nu mai iesi afara si vezi de te vei simti mai bine, dar acest sfat ti-l dau ca sa faci acest lucru pentru tine si pentru. a te simti mai bine, dar in nici un caz pentru. a-l inlocui pe cel de a consulta rapid medicul ( ma mir ca parintii nu te-au putut indruma ) si ai stat atata, ca sa astepti ce, un miracol? Multa sanatate, Lucien.

| eni a răspuns:

Ai probleme cu coloana.Deoarece esti copil du-te la ortopedie pediatrica sa te vada un medic serios, chirurg.Sau la neurochirurgie.Nu neglija.Multa sanatate.

| rozalia25 a răspuns:

Niste analize suplimentare ar fi bune sa stii exact ce e, dar mai degraba niste tratamente la bai vor da rezultate, si niste gimnastica medicala. Si ai grija de rinichi, nu umbla cu spatele gol si bea suficiente lichide, mai ales suc de fructe natural si ceaiuri din plante. Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, ar trebui sa faci RMN, dar inainte fa niste analize pentru rinichi, o ecografie. Stai de prea mult timp asa. Poate sa-ti fie afectat si nervul sciatic. De unde esti? Cum sa te indrumam la doctor daca nu stim localitatea de unde esti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 18 ani, de cativa ani ma doare spatele, zona exacta: mai sus de fund. Fac sala de cativa ani, cand ridic greutati si nu am centura ma inteapa foarte tare. Coloane este dreapta, dar am putina cocoasa. Daca merg la medic stiu sigur ca imi va interzice sala, de asta nu merg straight face... problemele de spate sunt foarte periculoase straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la doctor eu am paralizie la nervul sciatic si nu mai pot sa imi misc varful piciorului stang. Fa o radiografie.Gandeste-te daca te-ai lovit dau ceva de genu.Eu am stat 2 saptamani in spital si tot nu sunt in regula boala asta este destul de grea fiindca scapi de ea in timp

| tone12345 a răspuns:

Puneti supozitor indometacin de doua ori pe zihappy