| stefanut83 a întrebat:

Buna,eu am 15 ani si am o problema.Am frica de injectii,fara sa radeti. Chiar nu pot sa fac o analiza, nu stiu mi se face rau si tremur sad Stie cineva cum pot sa scap de aceasta "teama"?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonimsilver a răspuns:

Cumpara ceva dulce de mancat si mananca pe drum si in timpul injectiei big grin
pana la urma nu iti ies matele pe acolo si nu mori de la o simpla injectie care chiar te ajuta uneori, daca ai impresia ca cineva iti baga otrava in injectia asta inseamna ca te uiti la prea multe filme thriller sau crima happy
Stiu ca nu te ajut cu ce am spus dar pana la urma nu se intampla nimic, vorbeste cu cineva, cu unul dintre parintii tai (depinde care e langa tine in timpul injectiei) ai sa vezi ca daca iti gasesti o ocupatie cum ar fi vorbitul, mancatul sau ganditul la ceva frumos te ajuta. Mai ales ca nu dureaza mai mult de 3 secunde, sigur te mai pisca un tantar sau te mai inteapa o alibina, ei bine asa e si injectia, abia ca o simti.
Succes la urmatoarele analize big grin

3 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Esti baiat mare si nu trebuie sa-ti fie frica de injectii, cand se face o injectie pentru analiza te asigur ca nu doare si daca te uiti in alta parte sau cand vorbesti cu cineva care te insoteste cu tine, vei da seama ca se va termina mai repede decat v-ati inchipui si nu vei mai durea deloc dupa injectie! Asa vei scapa de frica!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei. Uite, când trebuie să mergi să-ţi faci o analiză, gândeşte-te că te duci într-un loc în care te simţi bine. La momentul faptei, uită-te în altă parte. Va fi o chestie de vreo 7 secunde, dacă ne referim la recoltatul sângelui. Orice analiză ai face, doar priveşte în altă parte, sau închide ochii. Vei mai trăi probabil cu această frică, dar dacă ai să urmezi sfaturile mele, poate te va mai ajuta. Sper că ţi-am fost de folos.

| cosminX a răspuns:

Eu am 25 de ani si cand vad acul tot "lesinez". Nu am frica de nimic altceva. Pur si simplu e o fobie. Multi nu inteleg. Si vorba cu "durutu", e clar ca nu doare un rahat de ac dar e aici e vorba de psihic.